Syntyi erikoisen värivirheellinen

Labukan pentu

Muutama päivä sitten Labradorimme synnytti pentueen ja joukossa on kaksi pentua jotka lasketaan värivirheellisiksi. Molemmat ovat mustia, toisella on rinnassa pieni valkea tähti ja kaikkien tassujen päät valkeita(aivan pienet täplät) ja toisella on rinnassa isompi valkea tähti ja toinen etutassu on puoliksi valkea. Molemmat vanhemmat ovat mustia ja "puhtaita" koiria. Samaan katraaseen syntyi myös kaksi kermanväristä, kaksi vaalean maksan väristä ja kaksi täysin mustaa.
Haluaisinkin nyt tietää kuinka yleistä on että tulee noinkin isoja/paljon valkeita "virheitä" pentuihin? En nimittäin ole ainakaan itse koskaan törmännyt mustaan Labukkaan jonka yksi tassu on puoliksi valkea..??
Kaikesta huolimatta synnytys meni ensikertalaiselta todella kivasti ja saatiin monenkirjava pentue, parempaa ei voisi enää toivoa!

11

4955

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onnea pennuista =) Jos nyt laskin oikein pentujen määrän, niin siinä sitä vilskettä ja vilinää riittää kun pennut oppivat kunnolla juoksemaan jne. :) Onnea teille vielä kerran, ja on varmaan ihanan näköistä kun on ns. kaikkia värejä :D

    • E.A

      Kannattaa varmaan kysäistä joltakulta pidempään kasvattaneelta asiaa.

      Itsellä spk. rotuna ja niihin jos syntyy noita (kuten itsellemmekin)juuri samoin "värittyneitä" en ole ollut huolissani, koska ne valkoiset merkit on väistyviä ja esim omallani oli takatassu puoliksi valkoinen ja nyt ainoastaan yksi kynsistä on läpinäkyvä, koiran ollessa jo kaksi vuotias.
      Muutamilla siinä pentueessa oli rinnassa isojakin läimäreitä valkoista ja ne kaikki ovat häipyneet.

      Jos tästä nyt mitään apua varsinaisesti oli.
      Onnea pennuista.

      • Labukan pentu

        Kiitos vastauksista!
        Olimme puoliksi odottaneet ja toivoneet että muitakin kuin mustia syntyisi (edes yksi!), olipa sitten SUURI yllätys, että tuli näinkin monta vaaleata!

        Emän molemmat vanhemmat on mustia, emän emän emä on maksan värinen.
        Isän isä on musta ja isän emä on vaalea kerman värinen.

        Mielenkiintoiset geeniyhdistelmät meillä nyt piipittää laatikossa..:)


      • kultsu
        Labukan pentu kirjoitti:

        Kiitos vastauksista!
        Olimme puoliksi odottaneet ja toivoneet että muitakin kuin mustia syntyisi (edes yksi!), olipa sitten SUURI yllätys, että tuli näinkin monta vaaleata!

        Emän molemmat vanhemmat on mustia, emän emän emä on maksan värinen.
        Isän isä on musta ja isän emä on vaalea kerman värinen.

        Mielenkiintoiset geeniyhdistelmät meillä nyt piipittää laatikossa..:)

        Labukan pentu kertoo: "Mielenkiintoiset geeniyhdistelmät meillä nyt piipittää laatikossa..:)"

        Taatusti mielenkiintoisia geeniyhdistelmiä löytyy rekisteröimättömistä pennuista, joiden vanhempien rodunomaiset terveystutkimukset on surutta jätetty suorittamatta...


    • juddha

      kysehän on geeneistä...

      tällaiset tapauksia syntyy kun molemmilla vanhemmilla on (tässä tapauksessa peittyvinä) "monivärisyyden geeni".

      eli labradoreilla on muistaaksen keltainen vallitseva joten jos toinen koira olisi geeneiltään kokonaan keltainen ja vaikka uros olisi geeneiltään vaikka kokonaan musta suurin osa pennuista olisi kuitenkin keltaisia.
      (koska vallitseva geeni peittää toisen geenin)

      eli kaikki riippuu perimästä ja vaikka joskus näyttää että molemmat koirat ovat saman värisiä ja olettaa pennuista tulevan myös vaikka mustia niin emme kuitenkaan nää niitä piileviä geenejä.
      mitkä lopullisesti määräävät koiran värin ja rakenteen.

      joten kyseessähän on ihan vain biologiaa
      ( ->perinnöllisyys asiaa)

      • www.labradori.fi

        No nyt tulee sellaista soopaa labradorien värien periytyvyydestä, että ....
        Keltainen on labradoreilla aina väistyvä väri.
        Kannattaa käydä tutustumassa vaikka labradorikerhon sivuilla värien periytymiskaavioihin.

        Rotumääritelmä hyväksyy pienen valkean läikän labradorin rinnassa, se ei ole hylkäävä piirre.
        Joskus on ollut puhetta siitä, minkä kokoinen on "pieni" valkea läikkä, mutta ainakin on suomalisia valioita ihan 90-luvulla, joilla on ollut lähes kämmenen kokoinen valkea läikkä rinnassa.

        Eräissä linjoissa myös etutassujen takaosissa on valkeat läikät ns. bolo-merkit, periaatteessa eivät ole hyväksyttyjä, mutta rotuun perehtyneet eivät niistä välitä. DUAL CH Banchory Bolo (1915-1927) on niitä jälkeläisissään jättänyt. Jotkut expertit jopa sanovat, että bolomerkit ovat "laadun tae" ???

        Joskus syntyy labradoreja, joilla myös varpaiden päät ovat valkoiset. Useimmiten tämä valkoisuus häviää pentuaikana. Jos varpaisiin jää valkoista, on se värivirhe.


    • kultsu
      • Nimetön

        Olen tutustunut näihin sivuihin, enkä tarkoita aivan tuollaisia, noin rajuja virheitä..:)

        Pentu ei ole aivan vaalea eikä keltainen vaan siltä väliltä. Paras tapa kuvailla väriä on kerma. Muissakin yhteyksissä on kyllä käytetty sanaa kermanvaalea kuvaamaan Labradorin väritystä, vaikka ei virallisesti sellaista olekkaan/myydä tällä nimityksellä!
        Eipäs saivarrella..


      • ottakaa selvää asioista
        Nimetön kirjoitti:

        Olen tutustunut näihin sivuihin, enkä tarkoita aivan tuollaisia, noin rajuja virheitä..:)

        Pentu ei ole aivan vaalea eikä keltainen vaan siltä väliltä. Paras tapa kuvailla väriä on kerma. Muissakin yhteyksissä on kyllä käytetty sanaa kermanvaalea kuvaamaan Labradorin väritystä, vaikka ei virallisesti sellaista olekkaan/myydä tällä nimityksellä!
        Eipäs saivarrella..

        Voisihan sitä hieman perehtyä ensin perinnöllisyyten, terveyteen jne ennen kuin alkaa tuottamaan pentuja maailmaan. Labradoreilla on KOLME eri väriä; musta, keltainen ja maksanvärinen olkoit pentu kuinka vaalea keltainen/kerma/melkein valkoinen tai maksanvärinen tummasta todella vaaleaan ruskeaan EIKÄ NIITÄ LUETA VIRHEIKSI.


    • k-u

      Mikähän on syy, että tätä "monenkirjavaa" pentuetta ei ole rekisteröity?

    • dkkkdhuguevjvka

      Onnittelut! Labradorin pennut ovat kyllä todella ihastuttavia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      5147
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      34
      3506
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3214
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      11
      2347
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      28
      1967
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      1868
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      161
      1813
    8. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1330
    9. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      15
      1195
    10. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      138
      1134
    Aihe