Missä iässä naisella alkaa pimpsa kuivumaan niin, että seksi ei onnistu ilman voiteita ?
Naisen ikääntyminen ?
seksinloppu
61418
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
vaihdevuosissa eli n. 50 v. sit ei muuta ku estrogeenilaastareita vaan ja liukastusvoidetta. ei seksi lopu ellei itse sitä halua.
En yleistä, mutta mitä lähituttavapiiriä kuuntelee ja keskusteluja seuraa niin uskoisin että aniharvalla suomalaisella yli 50 vuotiaalla pariskunnalla on enää seksielämää! Mikali jotain onkin, niin jää muutamaan kertaan vuodessa...?
Vanhemmillani tuntuu olevan vielä vilkas seksielämä, vaikka äitini on 63 ja isä 72v.
Onneksi tuo ei pidä paikkaansa. Sinullakin on vielä runsaasti aikaa. Itse olen 53 v. ja rakastelen mieheni kanssa 6-7 krt viikossa ja seksi on kuumaa ja kiihkeää yhä vain.
Tilastot todistavat, että on sentään. Seksuaaliset halut heikkenevät hitaasti ikää myöten, usein jonnekin 70 paremmalle puolelle. Harvemmin vaihdevuosien takia ihan totaalisesti lopahtaa. Joillakin ehkä pieni notkahdus ja sitten ollaan taas vauhti päällä. Kuukautisten loppuminen johtuu progesteronituotannon ehtymisestä. Munasarjat pystyvät kuitenkin tuottamaan edelleen estrogeenia. Karkeasti ottaen halujen kannalta estrogeeni hyvä - progesterooni paha eli lopputuloksena voi joissakin tapauksissa olla entistäkin kiimaisempi nainen. Joitakin tällaisia tunnen henkilökohtaisesti. Kuivuminen tms on vähemmän merkitsevä haitta.
Sulla on varmaan jonkinlainen tilastollinen harha. Toisaalta tiedän minäkin joitakin alle 30-kymppisiä pareja, joilla ei ole minkäänlaista seksielämää. Tai ajattele 20-vuotta yhdessä ollutta paria, jonka kipinä on päässyt hiipumaan. Seksin vähäisyyteen ei ole syynä ikä tai muut fysiologiset syyt vaan ihan parisuhdeongelmat.
nuoremmatkin seksileikeissään liukasteita. Vai eikös tunnu kivalta kun pitkillä hitailla vedoilla hieroo kaluun liukastetta? Mitä?