veturi

pj87

niin os täällä sattuu olemaan fikusja partiolaisia, niin auttakaa vähän...
miten selitetään ei-partiolaiselle, ihmiselle joka ei koskaa ole partiossa ollut, että mikä on veuturi
osaan mä tietenkin selittää mikä se on mutta sillai, että sen ei-partiolainenkin tajuaisi...

7

923

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Satu-nen

      mä en tiiä ittekkään mikä se on :D mutta nettipartiolaisten sivuilta löyty: veturi: metallilevystä sekä tiilistä tai luonnonaineksista koottu puuliesi. Olisko tuo oikein??

    • maahinen88

      Täytyypi tunnustaa ettei mulla ole aavistustakaan mitä sä tarkotat veturilla... :) Mutta jos voisit vähän valaista asiaa niin tällänen tyhmempikin tapaus älyäis :)

    • pj87

      se on juuri niin kuin maahinen8 sanoi.. en vaan tiennyt miten sen selittää ja mistä etsiä...

    • Sepe

      Vähän myöhässä tulee vastaukseni, mutta tuleepahan kuitenkin.

      Olen kuullut käytettävän sanaa veturi, juuri kuten joku sitä jo kuvaili, muuallakin.

      Mutta, omassa lippukunnassa veturiksi sanotaan kamiinaa joka on punainen kuumuudesta ja "putputtaa" -> se kuulostaa veturilta ja on siis veturi.

      Kannattaa kokeilla jos ei usko. Paljon pientä pilkettä kamiinaan, siitä se lähtee.

    • pj-77

      Veturi on vain ja ainoastaan keittoväline. Sen tekemiseen tarvitaan hellalevy, sellainen vanha puuhellan kansi on paras. Myös hyvä plootu valurautaa sellaisenaan käy. Toiseksi tarvitaan savutorvi, melkein mikä tahansa metalliputki käy tähän.

      Veturi kootaan yleensä maahan. Tämä siksi, että kaikenlaistet lavaviritykset tahtovat syttyä muutaman päivän päästä tuleen liiasta kuivumisesta ja lämmityksestä johtuen. Reunat voi muurata kivistä, tiilistä tms. tai levyn voi istuttaa suoraan maahan kaivettuun pesäkuoppaan. Piipun laittaminen on aina ongelma. Se pitää saada tuetuksi mahdollisimman hyvin päällislevyn tasoon koska jos se on paljon alempana, savu tulee aika pitkään väärästä päästä kun sytyttää.

      Asiaa tuntemattomalle sen voi kuvat lyhyimmin itse rakennetuksi puuhellaksi, joka on tarkoitettu retkikäytöön ja joka puretaan käytön jälkeen.

    • kään

      määkää en tiiä mikä se on... ja oon partiossa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      45
      3383
    2. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      69
      3181
    3. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      30
      2925
    4. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      159
      2728
    5. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2219
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      11
      2099
    7. Kirjotan ikävää ulos

      Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run
      Ikävä
      14
      1648
    8. Sinä se vaan jaksat

      Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et
      Ikävä
      23
      1507
    9. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      3
      1357
    10. iltalehden uutinen poistettiin?

      Jämsässä koulussa rikosepäily avustaja juu
      Jämsä
      15
      1316
    Aihe