Uskaltauduin

mä vaan

Olen aikani lueskellut näitä juttuja täällä ja uskaltauduin nyt itsekin jotain raapustamaan. Olemme nyt sitten päättäneet tuon isännän kanssa että hankimme tälläisen jätti suuren sohvanvaltaajan.Isäntä aikansa katseli eri koirarotuja ja päätyi siihen että tämä kiltti jättiläinen oli mieleinen.
Entuudestaan meillä on kaksi pientä leikattua urosta.Bolognese ja kääpiövillakoira. Nyt joku varmaan ajattelee että voi kamala noilla ei oo mitään kokemusta isoista koirista. No siihen voin sanoa että kyllä sitä kokemusta niistä isoistakin löytyy. Vanhemillani on koko ikäni ajan ollut useampi haukkuja kerrallan. On ollut pienempää räksyttäjää ja sitten niitä isompia louskuttajia. Tällä hetkellä asumme tuon oman isännän kanssa omakotitalossa jossa on iso piha. Kaksi lastakin on jo siunaantunut.Omasta mielestäni olisimme oivia dogin omistajia. Haluamme nimenomaan perhekoiran, pienillä kauneusvirheilläkään ei ole väliä. Meille eläimet ja varsinkin koirat ovat perheenjäseniä eivät mitään näyttely esineitä.Nyt vaan yritämme metsästää sitä omaa jättiläistä ja pientä suurta täystuhoa.Kaikille dogien omistajille hyvää alkanutta vuotta!! =)

5

623

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Puuh

      ..hyvästä rotuvalinnasta! Ja tuohon että teillä ei ole kokemusta isoista roduista niin eipä ole monella muullakaan ison koiran ensimmäistä kertaa hankkivalla, mielestäni kokemus ylipäätään koirista ja ennen kaikkea vastuuntunto ja tietotaito ovat tärkeitä! Doggin kanssa joutuu tekemään ehkä enemmän töitä kuin monen muun esim miellyttämishaluisemman koirarodun kanssa mutta kun doggin kouluttaa hyvin ja antaa sille tarpeeksi virikkeitä ja aktiviteettia on se mitä ihanin koira! Ihan uteliaisuudesta kysyn minkä ikäisiä lapsenne ovat? en kritisoi yhtään mitenkään mutta omasta kokemuksesta sanon että onneksi tuli ensin koira ja vasta tulevaisuudessa lapset koska olisin ollut täysin pulassa PIENEN lapsen ja doggin kanssa =(

      • mä vaan

        Lapset ovat aika pieniä vielä.Kaksi ja puoli on vanhempi ja nuorempi on juuri vuoden täyttänyt. Pieniähän ne ovat mutta olen vielä pitkään kotona joten hyvä ajankohta ottaa pentu nyt.


      • kaksi lasta
        mä vaan kirjoitti:

        Lapset ovat aika pieniä vielä.Kaksi ja puoli on vanhempi ja nuorempi on juuri vuoden täyttänyt. Pieniähän ne ovat mutta olen vielä pitkään kotona joten hyvä ajankohta ottaa pentu nyt.

        joista vanhempi kohta viisi ja nuorempi puolitoista vuotta. Doggi tuli 3,5kk sitten taloon eikä mitään ongelmia ole ainakaan vielä ilmennyt. Lempeä jättiläinen on oikeat sanat kuvaamaan tätä "pientä" sylikoiraa. Ei ole hammastaan näyttänyt kertaakaan, kun tein lapsillekin selväksi ettei mennä sillon kiusaamaan kun nukkuu. Osaavat kyllä katsoa millä tuulella koirakin on. En ole päivääkään katunut päätöstäni ottaa tyttö taloon!!!


    • mä vaan

      Niin muuten ja jos joku tietää luovutusikäisiä pentuja tai tulevia pentuja sopivaan hintaan niin olethan ystävällinen ja ilmoittelet asiasta vaikka suoraan osoitteeseen [email protected]

      • täällä:

        http://www.tanskandoggi.takaisin.fi

        Siellä pennut -kohdassa on ilmoituksia tulevista ja jo olevista luovutusikäisistä pennuista! Toki sitten kannattaa kurkkia kenneleiden kotisivuille, joita löytyy ripakopallinen http://www.greatdane.fi ! Onnea rodunvalinnalle! Itse olen tähän rotuun täysin rakastunut (kahden dogin ylpeä omistaja ;) )!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      87
      3567
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      187
      1413
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      77
      1387
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1070
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1010
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      308
      968
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      45
      897
    8. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      867
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      77
      862
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      845
    Aihe