Silver Shark WA

hopeamajava

Moikat kaikille!!
Haluaisin kuulla kokemuksia tuosta otsikossa mainitusta Silverin veneestä. Millainen mahtaa olla käytössä, lähinnä näin järvimatkailua harrastavan näkökulmasta.
Kiitos jo etukäteen kaikille mielipiteensä laittaneille.

6

6034

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on.

      "
      Kun haluat avoveneen ja hyttiveneen hyvät puolet yhdessä paketissa, ota Shark WA." Sanotaan silverin mainostekstissä, mutta jos tosi ahdas kajuutta, pieni avotila ja typerästi sijoitetut hallintalaitteet on noita ominaisuuksia ni siitä vaan.

    • jare

      kyselin samaa tuossa vähän aikaa sitten, mutta enemmän kalastaja/retkeilijä näkökulmasta. Kalastuksen kannalta eivät kommentit kovin mairittelevia olloot, mutta retkeilijälle voisi käydäkin.

      Keliä kestää kuulemma hyvin

      Hitaassa vauhdissa kiemurtelee

      605 pitkä runko on vähän pieni WA veneelle kajuuttaan ei kahta täysikasvuista mahdu yöpymään.

      Tarvitsee trimmilevyt asentoa korjaamaan.

      Kulkee taloudellisesti.

      Tilaa elektroniikalle vähän.

      Kannattaa ottaa pressu.

      • ihmeissään jälleen

        Eihän tuo toimi retkiveneenä jos ei siihen kaksi edes mahdu yöpymään. Sellaisiakin venemerkkejä löytyy kyllä.


      • jare
        ihmeissään jälleen kirjoitti:

        Eihän tuo toimi retkiveneenä jos ei siihen kaksi edes mahdu yöpymään. Sellaisiakin venemerkkejä löytyy kyllä.

        Jos retkeilee yksin, niin toimiihan tuo ihan ok.

        No joka tapauksessa tarkoitin lähinnä noita muita ominaisuuksia. Tilat pystyy varmaan jokainen itse sisällä käydessään .

        Uistelu/kalastusveneenä kyseinen kippo ei ole oikein hyvä, niin retkiveneenä se on kyllä käypänen.


      • hopeamajava

        ...kiitos, teen kyllä päätökseni tosiaan sitten kun pääsen tutustumaan veneeseen kunnolla. Mutta tosiaan, tämä foorumi kaipaa juuri tällaisia fiksuja vastauksia tyhmiin kysymyksiin. Ei tarvitse heti tuomita että "senkunostatomaonvikasielätuuvalittamaan" kommenteilla, joita täällä liikkuu tosi paljon. Hyvää kevään odotusta kaikille ja suotuisia purjehdus, ja veneilykelejä kaikille.
        Toivoopi tuo nykyisin hopeamajavan omistaja=)


      • Shark WA omistaja

        Näyttäis että varsinaisesti kukaan tähän mennessä vastannut ei omista ko. venettä. Mulla on ollut Shark WA nyt kaksi kesää, tässä kokemukset.

        Kajuutassa mahtuu yksi aikuinen ja yksi lapsi nukkumaan. Ei ole varsinainen yönylivene. Kajuutan hyödyt: kuivaa säilytystilaa runsaasti, skidit tykkää leikkiä siellä, itsekin voi päiväunet vetäistä. Kattoluukku ja sivuikkunat ihan kivat.

        Avotilat: Takasohva kohtuu mukava patjasarjan kanssa. Kuppipenkkeihin kannattaa ottaa korkeussäätö, voi säätää kuskin penkin siten että näkee sateella lasin yli, mutta kuuppa pysyy vauhdissa kuivana. Säilytyslokeroita hyvin tarjolla. Ympärikäveltävyys toteutuu juuri ja juuri aikuisella, tilaa ei ole leveyssuunnassa liikaa, lapsille riittää mainiosti ja on turvallisen oloinen.

        Kalastuskäyttö: ei verkkomiehen vene. Uistelussa toimii ihan hyvin. Heittokalastuksessa ei ihan avoveneeen veroinen, targa kaarta pitää varoa tiettyihin kulmiin heitettäessä. Keulasta hyvä heitellä, mutta kelin pitää olla hyvä ettei tipahda mereen.

        Räppäys-nopea matka-ajo: kyytiä riittää, mulla on 150hp kone (vähän yli suosituksen!), huiput n44solmua. Ei roiski vettä sisään. Kuskin ja apumiehen paikka on suojaisa. Kartan saa hyvin sivutaskuun tai tuulilasin alle suojaan. Elektroniikalle on riittävästi asennustilaa.

        Kuomua en ottanut, se kun tekee veneestä vähän raskaan näköisen.

        Summary: Päiväkäyttöön, hupiajeluun perheen kera hissukseen tai kundiporukassa nopeampaan menoon hyvä peli. Toimii hyvin myös kelluvana lököttelyalustana. Uistelukäytössä ok.

        Ei sovellu die-hard kalastukseen eikä vakavampaan retkeilyyn.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      190
      8647
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4808
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4268
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      62
      3837
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3236
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      3030
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2696
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2501
    9. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      48
      2479
    10. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2243
    Aihe