VL-eivät hyväksy televisiota, mutta tietokoneet internetteineen on kyllä sallittu. Olis aika päivittää tietoja. TV:stä tulee sellaista lähetystä, jonka joku on tarkistanut, mutta netistä voit kattoa mitä vaan. TV-ohjelmat on etukäteen luettavissa, mutta mistäs seuraat netin ohjelmia ;-)
TV/Internet
Minä vain
11731
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
on tälläkin sivulla jo monta kertaa, alkaako aiheet loppua,kun pitää samoja kaluta päivästä toiseen?
Jospa kuitenkin jaksaisit tarjota perustellun vastauksen esitettyyn kysymykseen? Kai sellainen on toki olemassa? Sen myötä tätä aihetta ei ehkä enää kaluttaisi niin paljon tällä palstalla.
oikeassa tässä asiassa kuules.
Joo, olen uusi tällä palstalla ja en ollut ehtinyt lukea aikaisempia kirjoituksia, joten siks ajattelin tuota Tv/internet judelmaa. Sorry.
Tv on paljon vaarallisempi. Netissä on hyvin pieni todennäköisyys, että ehtii väärälle sivustolle. Lisäksi netti on välttämätön, tv ei.
No jopas vitsin murjaisit. EIköhän se riski eksyä väärille sivustoille ole netissä paljon suurempi kuin että teeveestä katsoo vääriä ohjelmia. Ajatellaanpa vaikka perhettä jossa teevee olohuoneessa. Harva sieltä pornoa ryhtyy katsomaan (ja mahtaako edes tullakaan maksuttomilta kanavilta?) mutta jos esim omassa huoneessa tai työhuoneessa tms kone, jossa voi yksin surffailla niin helpommin sieltä sitä pornoa tulee katsottua. Tämä vain yhtenä esimerkkinä (lisäksi voidaan tietysti keskustella että miksi porno nyt sitten on synti?). Ja toki vl olen mutta en noista säännöksistä ja kehotuksista niin piittaa vaan ajattelen omilla aivoillani = tv on ok, netti on ok. Rajat pitää vain pitää että mitä katsoo.
Kun tv:tä ylistät, vaikka se on Pyhän Hengen nimessä synniksi määritelty.
ettei aleta määrittelemään kuka on mitäkin aito. Emme tiedä itsestämme kukaan miten aitoja olemme. Raamatun mukaan vain Jumala tietää.
Netin tai TV:n perusteella ei voi tehdä johtopäätöksiä. Jokaisen on itse kannettava vastuu siitä mitä katsoo ja millä sivuilla vaeltelee.
Raamatun mukaan viimeisenä päivänä enkelit sitten erottelevat pahat pyhistä, siihen asti pitäis vaan jaksaa uskoa omat syntinsä anteeksi, jokaisen.
ps. Pyhä Henki kuuleppas ei "tee päätöksiä" täälä maailmassa ajallissa asioissa, sillä on paljon tärkeämpiä tehtäviä.
minä en suinkaan siihen sorru!!!
Tätä sitä jauhetaan !!
Kun joku saarnames on julistanut tv:n pannaan niin kaikki hokee sitä perässä kuin jotain mantraa.
Oikeat saarnamiehet (hengenmiehet)eivät tämmöisiä lakiuskoja kehittele taitavat olla Lapin samaanien höpötyksiä nämä kaikki tällaiset vl:n säännökset????? valtaa minulle ja tuskaa muille
Vallankäyttöä mikä vallankäyttöä ei siitä mihinkään päästetä.
Kyllä maailmassa pikku-hitlereitä on ollut ja tulee olemaan!!
Uskonnon varjolla maailmassa tehdään pahaa kirkkain otsin ja sitten se on olevinaan Herrasta!!!
Kun Jeesuksen sanat "seuratkaa aikaanne!" on tulkittava myös niin että teidän on elettävä siinä ajassa missä elätte yksinkertaisesti, niin miksi tv tai joku muu laite sitten syntinen on ???
Teidän ajatuksenne ne syntisiä ovat ja pahoja!!
Kun olet syntinen ajattelet tietysti muidenkin olevan!
Varkaalla varkaan ajatukset!!!
viestisi osoittaa kuinka tietämätön netin käytöstä olet!!
Pitäisikö sinnulle antaa opetusta!??
Ei tarvita kuin google ja ....
Ei siinä kuule paljon aikaa menisi!!
Kaikissa laitteissa kun sattuu kuitenkin olemaan se käyttäjä kuitenkin joka määrää mitä sillä laitteella tehdään!
Ellei uskosi ole vahva saattaapi olla että voipi tulla lankeemuksia!!??
jaetaan väärillä valtuuksilla!!!
Lueppas oikein oikein tarkkaan mitä kirjoitit:
"Kun tv:tä ylistät, vaikka se on Pyhän Hengen nimessä synniksi määritelty."
kuka määritteli että se on syntiä?
ja kuka on antanut luvan herjata Pyhää Henkeä määrittelemällä sen sitten Jumalan nimissä synniksi
Ei kuule täällä ole sellaista valtaa olemassa kenelläkään!!