Vajaatoiminta

Ongelmani on kilpparileikkauksen kautta "saatu" vajaatoiminta. Arvot saattavat olla vielä hiukan pielessä, joten ehkä ongelmani johtuvat osittain siitäkin. Ajattelin kuitenkin kysäistä, jos jollakin olisi parempaa tietoa...

Olisi toiveissa perheenlisäystä. Muutama kuukausi on vasta yritystä takana, mutta jokseenkin turhaan, sillä en ole testailuista huolimatta saanut ovulaatiota näkyviin. Asiaa ei ole vielä sen tarkemmin lääkärissä tutkittu.

Onkohan mahdollista, että vajaatoiminta estää lievänäkin ovulaatiota? Vai voiko tyroksiinilääkitys vaikuttaa testeihin niin, ettei tulos ole luotettava?

Ylipainoa on aika paljon (saattaa olla myös osasyy lapsettomuuteen), mutta on nyt putoamaan päin dieetin ansiosta. PCO:ta tai endoa minulla ei tietääkseni ole. Ikää on 27 vuotta.

Olisin kiitollinen asiallisista vastauksista! :)
91669
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Lieväkin kilpirauhasen vajaatoiminta voi kuulema vaikeuttaa raskaaksi tuloa. Tarkemmin en valitettavasti osaa sanoa, millä periaatteella, siis vaikuttamalla ovulaatioon vai jotenkin muuten.

Toivottavasti vajaatoimintasi helpottaa ja saisitte perheenlisäystäkin (olipa syy siihen mikä tahansa)!

Äänestä

keskenmenoriskiä. Kannattaa hoitaa arvot täysin kohdalleen, kun perheenlisäystä olette yrittämässä. Onnea yritykseen!

Äänestä
  • paljon :)

    Äänestä

  • Kyllä lieväkin kilpirauhasen vajaatoiminta vaikeuttaa raskaaksi tuloa. Meillä oli yritystä takana 9 kk, kun menin lääkäriin, jossa todettiin vajaatoiminta. Lääkkeeksi sain Thyroxinia. Samaisesta kierrosta, josta aloitin thyroxinin alkoi myös raskaus. tällä hetkellä viikkoja takan 32 ja kilpirauhasarvoja on seurattu koko raskausaíka äitiyspoliklinikalla. Tsh on vieläkin vähän pielessä, mutta t4v on viitearvoissa ja sillä kuulemma onkin enemmän merkitystä raskauden jatkumiselle. Tähän asti kaikki on mennyt hyvin ja loppu jo häämöttää...

    Toivon todella, että saisit arvot kuntoon ja raskaus alkaisi! Onnea yritykseen!

    Äänestä

Kiitos vastauksista ja kommenteista! Tuota olin vähän itsekin uumoillut... Täytyypä ottaa asia taas puheeksi lääkärin kanssa, kun piakkoin menen pitkän tauon jälkeen kontrolliin.

Äänestä

Kilpirausen vajaatoiminta vaikuttaa hormooneihin. Tällä hetkellä en ovuloi ollenkaan. (tsh 2,8 ja t4v 8,2). Ensin arvot saatava kohdalleen sitten aloitetaan taas yritys!

Äänestä

Kiopirauhanen tarvitsee kalsiumia ja muita mineraaleja. Laapsettomuus ja keskenmenot e-vitamiinia.

Äänestä
  • meillä tosiaan meni kuopuksesta n.3vuotta ennen kuin raskauduin ja voi sitä pettymysten ja masennuksen tunnetta joka ikinen kuukausi.

    Nyt tiedän syyn siihen ja olemme miettineet kolmannen lapsen hankintaa koska arvot ovat kohdallaan ja menkat ovat säännölliset.

    olen jo yhden kerran raskautunutkin , mutta se meni kesken rv13. hoito oli silloin juuri aloitettu ja ehkä silläkin oli merkitys että arvot ei ollut vielä kohdallaan..tiedä sitten?

    ennen hoitoa menkat tulivat joskus ja jouluna..kärsin myös pco.sta...nyt sekin on hävinnyt pois =)

    Suosittelen myös sinulle että saat arvot kohdalleen niin raskauskin voisi alkaa helpommin.

    tsemppiä sinulle vauvan yritykseen :)

    Äänestä

Halusin laittaa sulle yhden positiivisenkin viestin, sillä ei kaikilla "kilppareilla" ole vaikeuksia tulla raskaaksi. Minulle kilpirauhasen vajaatoiminta tuli parikymppisenä rajun kilpirauhastulehduksen jälkeen. Kuukautiset eivät jääneet pois missään vaiheessa, mutta kaikenlaisia muita oireita oli. Lääkitys on ollut vakio alusta saakka eli 17 vuotta. Käytin pitkään e-pillereitä. Kun vauvakuume lopulta iski ja jätin pillerit pois, olin varautunut siihen että ei onnistu. Olikin positiivinen yllätys, kun kuukauden kuluttua huomasin olevani raskaana! Nyt minulla on 6-vuotiaat terveet ja ihanat kaksospojat. Raskausaika sujui mainiosti kotona loppuun saakka ja kilpirauhasen toiminta pysyi vakaana. Toista kertaa en ole uskaltanut kokeilla, tällä hedelmällisyydellä voisin saada kolmoset... Älä siis huolehdi turhaan, ei koskaan voi etukäteen tietää miten käy.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


& vauva...? kirjoitti:

Ongelmani on kilpparileikkauksen kautta "saatu" vajaatoiminta. Arvot saattavat olla vielä hiukan pielessä, joten ehkä ongelmani johtuvat osittain siitäkin. Ajattelin kuitenkin kysäistä, jos jollakin olisi parempaa tietoa...

Olisi toiveissa perheenlisäystä. Muutama kuukausi on vasta yritystä takana, mutta jokseenkin turhaan, sillä en ole testailuista huolimatta saanut ovulaatiota näkyviin. Asiaa ei ole vielä sen tarkemmin lääkärissä tutkittu.

Onkohan mahdollista, että vajaatoiminta estää lievänäkin ovulaatiota? Vai voiko tyroksiinilääkitys vaikuttaa testeihin niin, ettei tulos ole luotettava?

Ylipainoa on aika paljon (saattaa olla myös osasyy lapsettomuuteen), mutta on nyt putoamaan päin dieetin ansiosta. PCO:ta tai endoa minulla ei tietääkseni ole. Ikää on 27 vuotta.

Olisin kiitollinen asiallisista vastauksista! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu