kaikille jättilainan omistajille. 3 vuoden sisään korko on jo 8-11% eli siellä missä sen pitääkin olla. Hätäpäissään alatte kaikki myydä kupla-asuntojanne kun ei rahat riitä kuin korkoihin ja hinnat tulevat alaspäin. Tappiolla saatte myytyä mutta silti jää pankille vielä saamisia esim n.150000euroa. Asuntojen hinnoista puhuttaessa, se mikä nousee myös laskee. Tyhmät uskoo ja niiltä pankit realisoi kaiken. Pääoma kusettaa tyhmää, niin on ollut aina.
painakaa mieleen
liind
101302
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Joo, paitsi vasta 16% on realistinen korkotaso. Paina mieleen!
alkoiko tuleva jo pelottamaan. Taitaa sullakin olla jättilaina. Nyt on elämä ihanaa kun mulla on jättilaina..... voi että on mahtavaa.
tuota luokkaa. Minäpä sanon että 3v. päästä sataa vanhoja akkoja taivaalta. Molemmat ennustukset ovat yhtä todennäköisiä.
Tässä taas yksi sellainen viesti jolle nauretaan sitten aikanaan.
Tässä linkki siihen, mistä täällä puhuttiin tasan kolme vuotta sitten (2/2003)
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4000000000000012&posting=22000000000081076
Eli palataan vaan kolmen vuoden päästä asiaan, sitten kun korko on 8-11%...
Palataan astialle 3 vuoden päästä. 8-11% Heh heh :-D
muistaakseni,korjatkaa jos olen väärässä.no silloi ei ollut euroa mutta silti jokin 6-8% korko on normaali jopa euroalueella
jo käytössä laskennallisena valuuttana kuten Euribor toimi myös jo tuolloin pankkien luotonannon ohjausvälineenä.
Vuonna 2000 Euribor oli huipussaan, jolloin korko oli n. 5,2%.
Alla linkki Euriborin kehityksestä viiden vuoden ajalta:
http://www.suomenpankki.fi/bofin/gifs/bof_243_0i.gif
pistetään kisa pystyyn ketä arvaa vuoden 2010 koron
alotus olis 18.5 %
Taidat olla huumormiehiä, euribori ei koskaan ole ollut noissa lukemissa. Joten kuvailemasi tilanne ei todellakaan ole se missä sen pitäisi olla.