Mitä mieltä seksin ostamisen kieltävästä laista?

Ehkä hiukan offtopic, mutta minusta tuon täysin aivottoman, puhtaasti ideologisen lain vastustamiseen liittyy monia yhteisiä pointteja hampun kieltolain vastustamisen kanssa.

Tässä todella hyvä ja perusteltu kirjoitus aiheesta:

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000013089439
2197
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Omasta mielestäni seksin ostamisen kieltävä laki ei auta itse 'ongelmaan' ja tilanne on hieman sama kuin pakkasella housuun pissaaminen.

Suomessa tämä kielletään varmaankin vain sen vuoksi, koska nykyiset päättäjät ja suomen vanha väestö pitää sitä epämiellyttävänä ja heidän maailmankatsomus on se perussuomalainen vaimo,lapsi,omakotitalo,perheauto = kauhea laina ja mitään uutta ei pystytä hyväksymään.

Suomessa kuten muuallakin maailmassa on ihmisiä, joilla on vaikeaa tutustua muihin ihmisiin, he saattavat olla jotenkin vajaavaisia muihin nähden jne. ja heille 'vapaan' seksin saaminen voi olla vaikeaa, joten he käyttävät seksipalveluita.

Kuitenkin tälle vanhalle väestöllä sana seksi tuo mieleen likaisuuden ja irstailun ja seksin pitäisi heidän mielestään aina johtaa lapsen tekoon eikä mitään muuta hyväksytä.

Jos seksin ostaminen suomessa olisi hyvin järjestetty ei valtaväestö varmastikkaan huomaisi sen olemassa oloa eikä se varmasti haittaisi heidän elämää.

Tämä on hieman sama asia kuin kannabiksen laillistaminen eli mitään muutosta ei hyväksytä ja ainoa keino, joka nähdään on kieltäminen ja kriminalisointi.

Äänestä

Tarkoitus varmaan kiellolla ihan hyvä mutta konkreettisesti siitä ei seuraa kuin paljon pahaa.

Jos haluamme naisten hyväksikäytöstä eroon niin työttömyydestä ja huumeriippuvuuksista pitäisi päästä eroon. Jälkimmäiseen tepsii lääkehoito, ensimmäiseen yhteiskunnallinen järkeistäminen ja tahto puuttua asioihin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Himo Tarakka kirjoitti:

Ehkä hiukan offtopic, mutta minusta tuon täysin aivottoman, puhtaasti ideologisen lain vastustamiseen liittyy monia yhteisiä pointteja hampun kieltolain vastustamisen kanssa.

Tässä todella hyvä ja perusteltu kirjoitus aiheesta:

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000013089439

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu