Lasten kanssa autolla eurooppaan

Suunnittelemme lähtevämme ensikesänä matkailuautolla eurooppaan. Lapset ovat 5 ja 3,5-vuotiaat. Mitään reittisuunnitelmaa meillä ei ole, mutta aikaa ajateltiin käyttää n. 2 viikkoa.

Kysymyksiä, joihin olisi kiva saada vastauksia:
1)Onko kokemuksia matkustamisesta alle kouluikäisten lasten kanssa?
2)Miten he jaksavat matkustaa?
3)Mitä pitäisi ottaa huomioon?
4)Onko hyviä paikkoja joihin kannattaa mennä, sellaisia joissa voisi olla muutaman päivän niin että muksut?
5)Teidän reittinne?
6)Millaiset kustannukset?
7)Muuta?

Kaikki kommentit ovat tervetulleita!
41149
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Penskat olivat eka reisulla suunnilleen samanikäisiä kuin teidän.
Tavallinen 4-hengen henkilöauto ja teltta.
Teillä on ruhtinaallisesti tilaa meihin verrattuna. Tappelun takapenkillä estimme sijoittamalla väliin suuren kylmälaukun ja paljon tekemistä.

Ajoimme Tukholman kautta Göteborgiin ja siitä yli Jyllannin puolelle. Eka yö leirintäalueella.
Seuraavana päivänä Billundiin, Legoland. Rahaa menee! Pari yötä kevyesti.
Jyllannin länsirannikolla upeita, pitkiä hietikoita.
Tanskassa on mm. safaripuistoja ym.
Takaisin tullessa Ruotsin puolella Kolmården.
Lännenkylään penskat ovat hieman pieniä.
Tuossa paikallisine tölläilyineen meillä meni pari viikkoa.
Myöhemmin havaitsimme, että Pohjois-Saksassa' Hampurin kaakkoispuolella on safaripuisto-huvipuistoyhdistelmää, lintupuistoa ym.

Kyllä meillä penskat saivat aikansa kulumaan tapellen selvästi vähemmän kuin kotona.

Kustannukset ovat kovin maksajasta riippuvia mutta penskakohteissa kyllä rahaa menee!

Äänestä

Soneraplazan matkalaukun keskustelupalstalla on "omatoimimatkailijoiden" palstaa autolla liikkuville - siellä on tosi hyviä juttuja ja vinkkejä juuri lapsiperheillekin! Suosittelen, itse poimin sieltä joka kesäksi todella hyviä juttuja - lue sieltä, en ehdi tähän niitä uudelleen riipustelemaan. Mutta suosittelen todella perhematkailua, se on oivaa yhdessäoloa muksujen kanssa! Meillä suunnitellaan ensi kesää jo täyshäkä päällä - eipä löydy telkun mummaria kirjakasan alta ;))

Äänestä

Me olemme autoreissanneet ympäri Eurooppaa parikymmentä vuotta ja nuorimmaisemme oli vain puolivuotias kun pääsi eka kertaa mukaan. Aina on ollut hauskaa ja lapset ovat nauttineet kun ollaan oltu yhdessä koko 5-6 viikkoa.
Nykyisin meiilä on Euroopassa pari omaa lomapaikkaa, joten ajelemme yleensä aika suoraan mökille.
Mutta lasten kanssa on kiva reissata. Välillä olemme asuneet hotellissa, motellissa yksityismajoituksessa, ihan mikä on osunu kohdalle. Meillä ei ole ollut kovin tiukkaa suunitelmaa etukäteen.
Autossa on hyvä pitää aina juotavaa ja evästäkin mukana, koska esimerkiksi autobaana voi joskus olla tukossa useitakin tunteja ja kesäaikaan on todella lämmintä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ensikertalaiset kirjoitti:

Suunnittelemme lähtevämme ensikesänä matkailuautolla eurooppaan. Lapset ovat 5 ja 3,5-vuotiaat. Mitään reittisuunnitelmaa meillä ei ole, mutta aikaa ajateltiin käyttää n. 2 viikkoa.

Kysymyksiä, joihin olisi kiva saada vastauksia:
1)Onko kokemuksia matkustamisesta alle kouluikäisten lasten kanssa?
2)Miten he jaksavat matkustaa?
3)Mitä pitäisi ottaa huomioon?
4)Onko hyviä paikkoja joihin kannattaa mennä, sellaisia joissa voisi olla muutaman päivän niin että muksut?
5)Teidän reittinne?
6)Millaiset kustannukset?
7)Muuta?

Kaikki kommentit ovat tervetulleita!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu