Tiskipenkki ulkona

Minkälaisia tiskauspaikkoja/tiskipenkkejä/tiskikatoksia mökeiltänne löytyy? Olen yrittänyt etsiä netistä kuvia, kehnoin tuloksin.
Tarkoituksena on rakentaa tiskauspaikka, jossa tiskipenkkinä ruostumattomasta teräksestä tehty allasosa. Tiskauspaikka on puoliksi katoksen alla, silti sään armoilla, eli mökin seinustalla. Altaiden alle olisi hyvä saada kaappi, mutta minkälainen, ettei heti mene huonoksi? Ideoita? Vinkkejä? Kuvia netissä?
32214
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mulla on vesivanerista tehty levy saranoituna seinään. Siihen on sahattu aukko allasta varten.

Lepotilassa rakennelma on pitkin seinää jonkin verran suojassa räystään alla ja kun se on käytössä, nostetaan klaffipöydän tapaan ylös ja laitetaan allas paikalleen.- Ja allashan on sitten saatu poistetusta vanhasta tiskipöydästä.

Toimii, kun ei ole jokapäiväisessä käytössä. Tyypilinen käyttö on kukkapurkkien yms ronskimman työn tekeminen.

Äänestä
  • Noinkohan kannattaa tehdä seinäviereen kiinteä rakenne? Huomaathan että rakennusten räystäisiin laitetaan sadevesirännit ja seinustat pidetään pääsääntöisesti tyhjinä, ettei sadevesi roisku seinille. Puolittain jonkin räystään tai terassin suojassa oleva pesupaikka voisi olla juuri sellainen roiskuttaja, joka kastelisi seinää ja estäisi vielä kuivumistakin. Olisiko sinulla pesupaikassa kohta seinässä pesuaineiden ja roiskeiden värjäämiä ja kiinnityslistojen takana lahoa? Vain jokin erityisen hyvä syy, kuten liikuntaeste tai kuuman veden hana voisi perustella tuollaista ratkaisua. Veisin tiskin lisäksi kesäisen ruuanlaitonkin erilliseen katokseen. Mahdolliset kalansaaliit putsataan omalla työpöydällään rannassa.

    Äänestä

on saunasta vedetty seinän läpi ulkopuolelle vesihana. Siinä on rst.tiskipöytä joka on laitettu puu-kehykseen. Seinässä on teline jossa se pysyy yhdellä ruuvilla. Otan sen aina talveksi pois. Myös viemärinä on muoviputki mäkeen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tiskaaja kirjoitti:

Minkälaisia tiskauspaikkoja/tiskipenkkejä/tiskikatoksia mökeiltänne löytyy? Olen yrittänyt etsiä netistä kuvia, kehnoin tuloksin.
Tarkoituksena on rakentaa tiskauspaikka, jossa tiskipenkkinä ruostumattomasta teräksestä tehty allasosa. Tiskauspaikka on puoliksi katoksen alla, silti sään armoilla, eli mökin seinustalla. Altaiden alle olisi hyvä saada kaappi, mutta minkälainen, ettei heti mene huonoksi? Ideoita? Vinkkejä? Kuvia netissä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu