Silakan savustus(laatikossa)

Nimetön

Onnistuukos se silakan savustus (tai jopa muikun)tuollaisessa kohtuullisen kokoisessa savustuslaatikossa? Mitäs vinkkejä siihen löytyisi, pitääkö esim. kääntää välillä? Ja entäpä lämpötilat ja ajat? (lämpömittari laatikossa on, ja kellokin ranteessa killuu) Entäpäs sitten se suolaus, ennen vai jälkeen? Tekis mieli kokeilla, kun aina jostain kaupasta ostettua tulee karmea pettymys!!

5

6061

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vain kokeilemaan

      Lämpötilan kanssa kannattaa olla tarkkana, jos on liian kuuma silakan nahka repeää/halkeaa. kokeilemalla
      löydät omalle pöntölle sopivan lämpötilan. ajan kanssa samaten, ei tartte olla kauan n.15min.
      suolauksen olen tehnyt aina niin että pöntöstä otetut silakat laitetaan heti lämpimänä suolaveteen muutamaksi minuutiksi. perso täytyy olla jos ei maistu, kokeilemaan vaan.

      • Nimetön

        Pitänee tosiaan kokeilla, sen takia kyselin, kun muistan, että aikoinaan kotona isommassa vartavasten silakansavustukseen tehdyssä pöntössä kalat roikkuivat leuasta ja tämähän ei laatikossa onnistu. Savustuksen jälkeen kalat ladottiin limittäin, ja karkeaa suolaa väliin, mutta sinun tapasi lienee nopeampi. Mikähän muuten on liuoksen vahvuus? eikö ole vaara,että kalasta tulee tämän jälkeen "vetelä"?


      • 5-10% liuosta
        Nimetön kirjoitti:

        Pitänee tosiaan kokeilla, sen takia kyselin, kun muistan, että aikoinaan kotona isommassa vartavasten silakansavustukseen tehdyssä pöntössä kalat roikkuivat leuasta ja tämähän ei laatikossa onnistu. Savustuksen jälkeen kalat ladottiin limittäin, ja karkeaa suolaa väliin, mutta sinun tapasi lienee nopeampi. Mikähän muuten on liuoksen vahvuus? eikö ole vaara,että kalasta tulee tämän jälkeen "vetelä"?

        olen käyttänyt. ei tule kaloista veteliä kun ne on kuitenkin kokonaisia, eikä perattuja. hyvin pysyy kasassa ja suola imeytyy tasaisesti. sanomalehden päälle vähäksi aikaa kuivumaan ja eikun ääntäkohti. oikeastihan silakat kuuluis tosiaan savustaa roikkumalla, mutta kyllä noinkin tulee tosihyvää.


    • Muuten, muistaako kukaan millainen oli vanhanaikainen tynnyristä tehty savustuspönttö? Siis ei mitään lastuja, vaan tuoreita oksia pesäpuolelle ja märkä juuttisäkki päälle.

      Miten korkeella sen ritilän suunnilleen pitäisi olla lieskoista?

      • silakkapönttö

        Jos haluat oikean saaristolaismallin ,on muuten ollut hyvä kotonani pihalla.Annan kyllä mitat ja tekniikan miten toimii parhaiten !!!
        T.Petri
        [email protected]


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      81
      1924
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      36
      1241
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      964
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      200
      879
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      L.
      Ikävä
      90
      764
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      70
      737
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      674
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      67
      647
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      628
    10. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      64
      584
    11. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      581
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      34
      566
    13. Minä vuonna olet syntynyt?

      😊
      Ikävä
      36
      524
    14. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      467
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      442
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      433
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      427
    19. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      424
    20. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      13
      419
    Aihe