Heitänpä tällaisen ajatuksen; ei ole olemassa mitään aidompaa tunnetta, kuin rakkaus omiin lapsiin. Miehen ja naisen suhde on vain leikkiä, ei siinä voi olla mitään yhtä pysyvää kuin äiti/lapsi suhteessa.
Olen kadottanut omat voimakkaat tunteeni mieheeni, ja nyt käpristelen uuden ihmissuhteen kanssa, josta en voi puhua kenellekään, en itse kohteellekaan....Siis mitä se sellainen rakkaus on, joka hiipuu ja etsii vain toisia kohteita????
Olen kadottanut omat voimakkaat tunteeni mieheeni, ja nyt käpristelen uuden ihmissuhteen kanssa, josta en voi puhua kenellekään, en itse kohteellekaan....Siis mitä se sellainen rakkaus on, joka hiipuu ja etsii vain toisia kohteita????
Vastaukset 5
Vanhimmat
on lapsi;vastaavaa rakkautta ei ole olemassakaan,
ei edes naisen ja miehen välillä. Ihmiskunnan jatkumisen turvana on se, että lapsi on nro 1 !!!
Lapsi on tottakai 1.
Jos tunteet hälvenee niin suhde on ollut epäaito. On ihastuttu ihastumisen tunteeseen tai siihen että on oltu ihastuksen kohteina. Todellinen rakkaus perustuu toisesta välittämiseen sellaisena kuin on. Todella rakastava uhraisi henkensä toisen puolesta. Todella rakastava päästäisi toisen menemään koska rakastaisi.
Todella rakastava rakastaa enemmän toista kuin itseään.
Todellisen rakkauden löytää vain nöyrtymällä ylpeydestä. Suojamuuri estää rakastetuksi tulemisen. Rakastettu on silloin joku muu.
tämä taas sun ongelma vai jonkun muun???? Viimeisen kysymyksen asettelu viittaa taas ulkopuoliseen katsantokulmaan. ;)
miehen ja naisen välistä ikuista rakkautta.Kun oikein ajattelee niin kaikki muu katoaa aikanaan, ystävät perustavat perheitä, lapset lentää pesästä.Vaikka yhteyttä pitää,on aika yksin.Jos on se kumppani, mikään ei ole arvokkaampaa sitten kun pitää vanhana kädestä kii ja tietää että se toinen on aina ollu rinnalla,uskollisena ystävänä ja rakastajana..ongelmista huolimatta.Sen saavuttaakseen pitää jo nuorena olla viisas.
miettikääpä:
kumppanisi on läjässä paskaa. Kaikki rahat viety. Ei penniäkään missään. Karvat ajeltu vääristä paikoista. Kaikki turhat tutut hylänneet hänet. Sekin valta mitä oli on nyt mennyttä. Ottaisitko silti hänet viereesi ennemmin kuin kenenkään muun?