mistähän johtuu sellainen, että joskus tulee päiviä, jolloin tulee mielettömästi ilmaa ruokatorvea pitkin ylös. melkein koko ajan, ja aina sen jälkeen kun syö tai juo. lisäksi on painava/täysi olo mahalaukussa. mutta polttele ei, eikä ilman mukana tule mitään happoja tai muita. kun ilmaa on saannut pihalle enemmän, lievä pahoinvointi helpottaa.
voiko närästys siis esiintyä lievempänä muotona?
olen huomannut, että alkoholin juominen aiheuttaa tätä ja se, jos syö ison raskaan annoksen ruokaa. kestää päivän pari sen jälkeen?
kellään muulla kokemuksia?
voiko närästys siis esiintyä lievempänä muotona?
olen huomannut, että alkoholin juominen aiheuttaa tätä ja se, jos syö ison raskaan annoksen ruokaa. kestää päivän pari sen jälkeen?
kellään muulla kokemuksia?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Minulla on pahaa närästystäkin, siis ihan poltetta, että joudun syömään närästyslääkkeitä joka päivä. Mutta välillä oireeni ovat hyvin sen kaltaisia, mitä viestissäsi kuvailit?`Itsekin olen huomannut yhteyden ruokavalioon, kun ilmaa kertyy. Täytyisi kai välttää niitä aineita jotka sen aiheuttavat.
minun elämästäni ja olen huomannut että en voi syösä mitä vaan enää.Eli kaikki maustetut pois ja pavut,herneet,kermat,tomaatit,banaanit paprikoista puhumattakaan,myös tuoreet leivät ja pullat!Ruoka pitää olla kevyttä ja maustamatonta!Omenat ei sovi ollenkaan,lihasta vain kala tai broileri.Mutta kahvia juon pari kuppia päivässä ja maito sopii mulle myös mutta ei happamat piimät ja jukurtit!
kiitos teille jotka ovat vastanneet ja toki muutkin saavat vastata vielä jos huvittaa.
lisäksi olen huomannut, että stressi pahentaa oireita.