Olen tässä tuumaillut

Krisse63

Näin maanantaiaamun kunniaksi huomenta vaan kaikille. Olen tässä miettinyt asioita kohtuullisen identiteettikriisin jälkeen. Raittiina sain herätä ja toivottavasti niin myös käydä illalla nukkumaan. Kaksi sairauttani ovat saaneet minut viime aikoina ajattelemaan oudosti ja käytökseni (hiljattain tapahtunut juominen) ei ole sitä yhtään parantanut. Kaikesta huolimatta sain tänä aamuna uuden, mielestäni hyvän, idean.

Miksi ihmeessä odottaisin AAssa muiden uskovan selviytymiseeni? Kyllähän sellainen tietysti mieltä lämmittää ja kannustaa, mutta itse minun on kaikista eniten uskottava. Löydettävä toipumisusko omasta itsestäni siis, ei muista. Koska mitä ilmeisimmin olen ominaisuuksiltani mahdoton, niin ihan turhaan kaipailen, että AAsta saisin ystäviäkin. Tänään et ole yksin, ei tarkoita kohdallani sitä, vaan vain ja ainoastaan siinä määrin, että jos menen palaveriin, niin siellä on muita kohtalotovereita. Mutta kun palzun oven pistän kiinni takanani, niin sinne jäävät - tai paremminkin poistuvat tahoilleen. Ei siinä sen kummempaa. Itse asiassa juuri noin kolme ja puoli vuotta sitten raitistuin. On näemmä aika palata lähtöpisteeseen ihan kaikin puolin. Sen verran helpompi tilanne on nyt kuitenkin, että nykyisin minulla ei ole parisuhdettakaan, joka kieltäisi palavereissa käynnin. Silloin oli.

Täytyy siis yrittää ihan itsekseen pysyä raittiina ja kenties sittenkin palaan AAhan, sillä kokemuksesta tiedän, että ohjelmasta voin toipumisuskooni saada vahvistusta. En siis ihmisistä. Toki muiden toipumiskokemukset asiassa auttavat elämään päivän kerrallaan raittiina.

Mutta nyt töihin. Katsotaan sitten, jos vaikka illalla suuntaisin pitkästä aikaa palzuun. Ja pakko vielä todeta tähän, että tämänaamuinen aatokseni, jonka ylle kirjoitin, lämmittää mieltäni. Näin se lähtee. Raittius kohdallani, uskon.

3

338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "On näemmä aika palata lähtöpisteeseen ihan kaikin puolin."

      - Ei ihan niinkään, edistystä on tapahtunut monessa mielessä: olet päässyt niskan päälle suhteessasi alkoholiin ja tiedät mitä tarvitset ja haluat. Tiedät myös sen, että perimmältään ihmisen on tehtävä kaikki yksin.

      Erilaisissa kriisitiloissaan ihminen rakentaa itse itselleen muurin eikä pysty sitä sitten ylittämään; esimerkiksi ihmissuhteissa otetaan yhdeltä ihmiseltä yksi ominaisuus, toiselta toinen ja kolmannelta kolmas ja neljäs... Näistä sitten yhdistellään mielikuva ihanneihmisestä ja verrataan sitä omaan itseen, eikä luonnollisestikaan pärjätä. Mutta ei sellaista ihanneihmistä ole olemassakaan, eikä tule, täällä saa siipeensä järjestään jokainen.

    • Työ&Toimi

      Tänään sinulla on kaikki mitä tarvitset.
      Siunattua päivän jatkoa!

      Kirjoitit:
      >>Löydettävä toipumisusko omasta itsestäni siis, ei muista.>>
      - Sieltä se todellakin löytyy. Syvällä sisimmässä jokaisella meistä on tunto Jumalasta.

      "Jokaisen alkoholistin päähän on juurrutettava ajatus, että hän voi toipua riippumatta kenestäkään ihmisestä. Edellytys on luottaa Korkeampaan Voimaansa, siivota talo ja auttaa toisia".

    • ryhmiin

      palaaminen. Raittius on luja pohja, jolta alkoholisti voi ponnistaa ylöspäin. Tänään et ole yksin ja voit auttaa toista alkoholistia pysymään raittiina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      4721
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      512
      2486
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      144
      2055
    4. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      18
      1999
    5. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      81
      1606
    6. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      18
      1536
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      146
      1515
    8. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      108
      1057
    9. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      125
      863
    10. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      40
      849
    Aihe