Meijänkin äiti tahtoo...

...oman Pösön. Nyt se tahtoo 405 1.9
vm -88. Onkohan kone kovinkin vanhanaikaista mallia ja ehkä polttoainerosvo ? Tarviiko 98 okt bensaa vai vielä tykimpää. Ajettu on 230 tkm. Onko järkee ostaa ?
2798
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Moottori on 80-luvulla tuotantoon tullutta moottorisarjaa ja saman moottoriperheen tuote on esim. nykyisen 306 GTi:n keulalla.

1.9-litraisella moottorilla varustettu 405 on kohtalaisen suorituskykyinen malli kaasutinversionakin.

Auto kulkee ihan hyvin 95E:lläkin. Kaverillani on samanikäinen 405 GR 1.9, pienin kulutus ollut kuusi litraa satasella.

Itselläni on samanlainen auto mutta 1.6-litraisella moottorilla ja vuotta uudempi. Hintaansa ja ikäänsä nähden erittäin hyvä auto. Kulutus ollut keskimäärin 6,5-7 l/100 km.

Vinkkejä 405:n ostoon löytyy www.geocities.com/peugeotsivut -> FAQ.

Äänestä
  • ihan hyvä 5tonnin auto.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ahtimyy kirjoitti:

...oman Pösön. Nyt se tahtoo 405 1.9
vm -88. Onkohan kone kovinkin vanhanaikaista mallia ja ehkä polttoainerosvo ? Tarviiko 98 okt bensaa vai vielä tykimpää. Ajettu on 230 tkm. Onko järkee ostaa ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu