Paras gps laite?

....

Eli olen ajatellut ostaa gps navigointi laitetta autooni. Hintaa saisi olla max 450e. Eli mikä laite oli paras. Tom tom one, vai? Käyttöni laitteelle on että ajan kotimaani lisäksi skandinavian ja joskus jopa baltian maissa.

9

12169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onko

      Onko missään laitteessa toimivia Baltian karttoja?

      • pitäisi

        tulla tänä vuonna.


      • onko
        pitäisi kirjoitti:

        tulla tänä vuonna.

        Tulee varmaan kaikkiin laitteisiin joskus, mutta vielä ei ole Baltian karttoja mihinkään laitteeseen?


      • tomtom5
        onko kirjoitti:

        Tulee varmaan kaikkiin laitteisiin joskus, mutta vielä ei ole Baltian karttoja mihinkään laitteeseen?

        Mulla ainakin kännykässä tomtomin itäeurooppa pelaa.


    • 300M

      Itsellä ollut Tomtom one kuukauden, käyttö sen verran yksinkertaista ettei ole vielä tarvinnut ohjekirjoja avata. Muista ei kokemusta mutta tätä ainakin voin suositella, hintakin (n.390) ok.

      Ainoa "vika" mitä olen huomannut on että maaseudulla pienemmillä teillä saattaa laite eksyä tieltä pahimmillaan jopa 120m.

    • PPP

      Garmin 2610 on ehdottomasti paras tällä hetkellä !

    • -Pera-

      En ymmärrä kuinka Medionin navigointi laitetta ei ole mainittu missään. itselläni ollut jo jonkun tovin ja on aivan loistava. pohjoismaiden kartat valmiiksi kortilla monet muut maat mukana CD:llä. MP3 soitin laitteessa ja oheistavaraa paljon mukana...
      Kannattaa ehdottomasti tutustua. MBnetin hintavertailussa löytyy paikka josta saa haettua alle 500€.

      • maanlainen

        Itsekin katselin ko. laitetta Mustassa Pörssissä. Hintaa en muista. Laite on ihan ok oloinen ja tyylikäs päältä. Muistikortti on jees. Miksi en ostanut: tuolloin ei saanut USA:n karttoja. Ostin Navman-520:n, sillä siihen USA kartat sai.
        Myöhemmin tarkisteltuani Navmania, löysin yllättävän paljon samaa kuin tuossa Medionissa.
        Ovatkohan kovastikin sukulaisia? Onkohan softa samaa?


    • realmadrid1

      Mulla oli ennen tomtom, mutta karttojen päivitys maksoi liikaa :( Latasin Copilot navigointi sovelluksen mun iphoneen ja olen ollut tyytyväinen tähän mennessä. Pohjoismaiden kartat maksaa vain 25 € ja karttojen ja softan päivitykset on ilmaisia.

      Nokian kartat ladataan etukäteen älypuhelimeen, joten se toimii ilman nettiä (Android ja iPhone). Valitettavasti se syö pattereita, joten autolaturi kannattaa hankkia. Muuten tykkään - se kulkee kivasti taskussa ja se on mulla aina mukana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      40
      3087
    2. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      81
      2944
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      190
      2489
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      36
      2195
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      21
      1504
    6. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1416
    7. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      23
      1403
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1284
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      13
      1269
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1251
    Aihe