Olen sunnilleen viikolla 9 ja noin kaks kertaa vuorokauden aikana tulee aivan kauheita kipuja alavatsaan/kohtuun. Useimmiten yöllä. Hiki vaan valuu ja pakko vaan maata paikallaan ja odottaa et menee ohi. Mistä mahtaa johtua? Oon ajatellu sen olevan normaalia mutta nyt en enää usko että on.
Muilla kipuja
kovia
4710
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
En tietysti uskalla varmasti sanoa onko kipusi harmittomia kohdun kannattimien vihlomista.Mulla on kahden raskauden aikana alussa varsinkin poltellu ja kivistelly tosi kovasti alavatsaa ja selkää.Kuin tosi äkäiset menkkakivut.Mulla on taaksepäin kallistunut kohtu ja jossain sanottiin että kun taaksepäin kallistunut kohtu kääntyy eteenpäin raskaudelle normaalinpaan asentoon,voi olla tosi kipeitä kramppeja.Käy kuitenkin ultrassa varmistaa ettei ole raskaudessa mitään häikkää,tai kohdun ulkoista tms.ONNEA !
Mulla ei ollu ekassa raskaudessa mitään tällasia vaivoja, mutta nyt tokassa mulla oli ekan kolmanneksen järkyttävät kivut. Kippurassa vaan makasi sängyssä. Sitten niskaturvotusseulonnassa sanoi puolihuolimattomasti että kohtu on taaksepäin, ihmettelin että ekassa raskaudessa ei mainittu ollenkaan. Mutta hyvä tietää että on kenties olemassa jokin muu syy kivuille kuin vaan kohdunkasvu.
oli myös minulla ja välillä ihan tuskahiki valui ja luulin jo menevän kesken, mutta sit ne loppuivat ja nyt onnellisesti 15 viikko menossa.
Ystävällä oli tosi kovia kipuja alkuvaiheessa "niinkuin ois puukolla isketty mahaan" mutta nyt on jo puolivälissä ja terve vaavi masussa!