F-secure päivitys tökkii

puusilmä...

Yritän päivittää viruskuvaustietokantoja F-Secure Anti-Virukseen ja saan herjan " Tarkista, toimiiko verkkoyhteys ja yritä uudelleen(virhekoodi:5.)"
Nettiyhteys pelittää kuitenkin hyvin,eli missä mahtaa olla vikaa?

9

2518

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vika

      täälläkin.

    • oliskos syynä

      Olet poistanut esim.spybotilla BackWeb-nimisen päivitysohjelman f-securestasi.

      Avaa spybot advanced modella.
      Etsi vasemmasta reunasta varmuuskopioinnit ja avaa se.
      Merkkaa sieltä kaikki, missä BackWeb ja valitse ylhäältä palauta.
      Tämän jälkeen päivitykset taas toimivat eikä tule ilmoituksia.

      Laita samalla Backweb ohittettaviin kohteisiin siinä spybotissasi,että ohjelma ei löydä niitä etkä siis enää voi niitä poistaa.
      Vasemmalta asetukset, ohitettavat kohteet ja sieltä etsit backweb ja täppä siihen ja ok.

      • puusilmä....

        En ole poistellut koneelta mitään softaa pitkään aikaan. Että tuo ei mulla ole syynä.


      • minä

        minulla oli sama ongelma, mutta tein niinkuin olisko syynä- sanoi. sitten piti käynnistää kone vielä uudelleen, mutta se auttoi. kiitos kovasti. :)


    • a2d2

      On sama vika. Alkoi eilen ja en tiedä mitä tehdä. Pistän kohta viestiä f-securelle ja katson miten ne vastaa.

    • puusilmä...

      F-secure on muuttanut virustunnisteiden jakomenetelmää ja jouduin asentamaan korjauspaketin virustorjuntasoftaan. Mulla oli jäänyt koko uudistus huomioimatta, se on ilmeisesti tehty jo loppusyksyllä. Nyt vasta huomasin kun ei viruskuvauspäivitykset onnistunu. Riippuu ilmeisesti myös siitä mitä F-Securen tuotetta käyttää, mulla korjaantui tuolla korjauspaketin asentamisella.

      • neuvo

        Mistä tuon korjauspaketin saa? Jos f-securen sivuilta, niin kielitaito huono.
        Opasta avutonta.


      • puusilmä...
        neuvo kirjoitti:

        Mistä tuon korjauspaketin saa? Jos f-securen sivuilta, niin kielitaito huono.
        Opasta avutonta.

        Kannattaa varmaan F-securen nettisivuilta teknisestä tuesta kysyä neuvoa, osaavat parhaiten sen homman. Riippuu siitä mikä softa on käytössä ja onko tuki voimassa jne.


    • osaamaton

      Sama vika vaivaa. Koneessa on jo vanhempi virusohjelma Anti-Virus 5.31 build 8050. Olen saanut viimeksi päivitettyä 6.1-06 eilen ja tänään yritin päivittää, mutta ei onnistunut. Antoi myös tuota Virhekoodi 5. Aikani kun kokeilin räpeltää tuli näyttöön teksti "cannot open debugging file!" Mitä se tarkoittaa?? Sen jälkeen ilmestyi Virhekoodi -1073741819.
      Olisiko tässäkin kyse korjausohjelman puuttumisesta??? Mistä sen saa, ja miten se asennetaan??? Saisko kielitaidoton osaamaton apua ongelmaansa???

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1087
    2. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      123
      860
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      103
      825
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      275
      652
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      68
      559
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      72
      553
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      552
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      526
    9. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    10. Jos saisit olla

      Kaivattusi kanssa päivän niin mitä tekisit?
      Ikävä
      50
      463
    Aihe