focuksen vasen takapyörä näytti nollaa katsastuksessa . miten ihmeessä se korjataan? vaijeri menee johonkin alulevyn alle , joka näyttää peittävän koko pohjan.vaijerin tulppa jarrukilvessä on irti ja jousi on tullut ulos. olisiko siinä syy nollalukemaan.
focuksen käsijarru
2
11504
Vastaukset
- geri
Siitä vois vikaa hakea.
Hetki aikaa kun olen purkanut jarrut mutta katso ja varmista se läpimeno ensin.
Tietenkin se pitkä palautusjousi kuuluu kilven sisäpuolelle.
Suosittelen pesua osille.
Myöskin kupari/aluvassua.
Huomaa hauska vetojousien ja kiinnikkeiden
väritys.
Älä hämmästy jos kenkien jarrupinnanpaksuus erilainen etu/takakengällä,kuuluu asiaan.
Nykytapaan käsijarrussa ei säätöä,perusasiat vaan kuntoon.
Rasvaa vaijerista näkyvä osa,siitä vassua menee pitemmällekin sisään ja pitää paikat paremmin kunnossa.
Pitemmässä juoksussa kun käkkäri lakkaa pitämästä on rumpusi finaalihalkaisijassa.
Ja se hopan napamutteri on tosi fiksu keksintö!- tekemällä oppii...
Tein jokin aikaa sitten jarruremontin ja kun sain jarrut kasaan ja sääsin vaijerin niin toinen puoli piti ja toinen ei. Sitten kun sain tietää miten SÄÄTÖ tehdään oikein niin käsijarru otti jopa pikatievauhdissa lukkoon.
Vinkki! Ei kannata irroittaa napamutteria vaan koko napa. Muuten voit saada vaikka ABS tunnistinrenkaan rikki.
Ohjeet:
Löysää ihan ensimmäisenä käsijarruvaijeri sieltä kahvan päästä (nahkasuojan alta).
Kun alat irroittamaan jarrurumpua niin irroita jarrukilven takaa neljä pulttia jotka pitävät napaa kiinni. Sitten vaan ABS tunnistimen johto irti niin sitten lähtee koko paketti irti.
Kun olet saanut jarrut kasaan ja alat säätämään niin
painele jarrupoljinta muutaman kerran ja sitten jätät polkimen pohjaan. Sen jälkeen säädät vaijeria niin, että käsijarrukahva ei napsu liian montaa kertaa eikä jarrut laahaa.
Jos et säädä käsijarrua näin niin on epätodennäköistä, että käsijarru pitää hyvin (kokemuksesta tiedän).
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1393095- 81686
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2221374Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701191- 441171
- 371051
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381032Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133987- 47964
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.38918