Kannus-talojen Ainola/Onnela?

Pakettia valitsemassa

Onkos kellään kokemuksia kyseisistä malleista, huonoja tai hyviä? Tarkoitus tehdä/teettää n.150-160m2 1,5 kerroksinen talo. Mukana vielä Herrala, Jukka ja sitten Kannustalot. Parit pohjaehdotelmat olen saanut, Kannus-taloilta vasta esite...

Rauhala ei kiinnosta mallina ja menee myös liian isoksi ja kalliiksi. Budjetti on max 225te sisältäen autokatoksen ja pohjat. Talo ei tule pk-seudulle. Tontti tulee vuokralle. Oman työn osuus lähinnä materiaalien ja tekijöiden hankintaa ja apu/siivoustöitä. Autokatoksen saamme kasaan talkoilla. Herralan tai Jukan saa kyllä kasaan tuolla budjetilla, mutta meneekö Kannustalo kalliimaksi? Vähän sellainen käsitys minulla on, voin olla väärässäkin.

Toki talomyyjältä pyydetään myös arvio, mutta jos joku tuollaisen on tehnyt, niin kuulisin mielelläni. Kustannusten lisäksi muita kommentteja myös, kiitos!

8

10609

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • menee

      Kannus menee kalliimmaksi. Noilla sun tiedoilla sanoisin että kannustalon onnela 160m2 tulee maksamaan noin 280000-300000€.

      • Rauhalaa

        saa pienempänäkin kuin messutalo.


    • Keväällä alkaa

      Eikös Ainola ole Kannustalojen kallein malli? Siinä on niin poikkeava kattokaltevuuskin... Näin ainakin muistan talomyyjän puhuneen. Tietysti hinta riippuu niin monesta tekijästä.

      • eri talomallien

        hintaero on kovin kummonenkaan, jos vertaa toisiinsa samankokoisia taloja (Kannuksella). Ja muihinkaan pakettitaloihin ei lopulta tule paljon eroa, jos pistää samalle viivalle talotoimitusten sisällöt. Kannuksella on lisäksi hyvä palvelu. Talokin pysyy arvossaan, jos ajattelee myöhempää myyntiä.


      • Kyllä se on ihan tavallinen

        45 asteen kattokulma, ja lisäksi viellä sillä halvimmalla tavalla toteutettuna, eli kehäkattotuoleilla jotka vaativat paljon työtä työmaalla viimeistelyssä, mutta paketissa halvimmat.


    • Rauhalan rakentanut

      Kannustalon malleista kallein rakentaa on Ainola- Näin sanoi ainakin Kannustalojen edustaja. Ja syynä on nimenomaan poikkeava kattokaltevuus. En ole kummoinenkaan remonttireiska joten tarkemmin en syitä pysty erittelemään. Myös Onnelassa on useampia kattolyhtyjä joiden tekeminen lisää rakennuskustannuksia.

      Paketin hinnassa ei varmaan ole eroa muihin Kannuksen paketteihin.

      Ja tosiaan, Rauhalaa saa alkaen 150 m2 (kerrosala) ja varmaan pienempänäkin jos tarvis vaatii. Siitä on myös harjakattoisia malleja. Mutta jos ei koko malli miellytä niin sehän on eri asia :) Sillä vaan ettei se pakosti ole niin iso talo.

      Kannustalojen toimintaan ainakin me olemme olleet tyytyväisiä ja nyt valmista taloa ( harjakattoinen Rauhala 180 nm2) en muuhun vaihtaisi. Kannustalon rakentaminen on melkoista näpertelyä loppuvaiheessa kun pitää ulkoverhouksen koristeet nyplätä paikoilleen ja olisi jo hinku saada talo valmiiksi eikä enää oikein jaksaisi.

      Meillä ei muista toimittajista ole kokemusta, varmasti ihan hyviä nuo muutkin vaihtoehdot.

      • Kevät2006

        eikä tullut yhtään kalliimmaksi, kun vertailtiin muutaman muun talotehtaan tarjouksiin samalla toimitussisällöllä. Lasiterassia meille ei tule ollenkaan, joten sekin tekee hinnasta vähän edullisemman. Kannustalon palveluun olemme oleet tyytyväisiä. Talo tulee vasta kesällä, joten siitä ja sen rakentamisesta ei ole vielä mitään kokemuksia.

        Meillekin talomyyjä kertoi, että Ainola on Kannustaloista kallein rakentaa ja syy oli se poikkeava kattokulma. Mutta kaunis talohan se on, sitä ei voi kieltää :-)


    • yllättynyt hintaeroista

      Kannuksen malleista Väinölä on halvin ja Onnela kallein. Rauhala siä välillä. Onnelan hinta johtuu katon monimuotoisuudesta ja nurkista. Eikä se Kannustalo nyt niin kallis ole kun sen oikein kilpailuttaa. Pyysimme samoilla kuvilla neljältä eri toimittajalta tarjoukset. eroa oli n. 20%, mutta kun ne tarjoukset purki osiin ja hankki hinnat puuttuville osille ja töille, niin summat oli noin 3%:n sisään. Vaivaa ja hermoja se kysyy.
      Nyt on loppusuoralla Teri ja Jukka. Kannus ja Kastelli ulkona. Terissä ja Jukassa miellyttävin kokonaispaketti.
      Tsemppiä, ei kun myyjän juttusille, kyllä ne vastaa jos aikoo elää. Mutta hanki se tontti ensin ja sitten vasta siihen sopiva talo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      97
      5679
    2. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      66
      3168
    3. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      205
      3081
    4. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      18
      3075
    5. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      23
      2406
    6. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      10
      2372
    7. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      28
      2263
    8. Onko 172cm lyhyt?

      Pitääkö miehen olla pidempi kuin 172cm?
      Sinkut
      246
      1841
    9. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1466
    10. 6
      1328
    Aihe