Olen huolissani kun sisko asuu kämpässä jossa nenään tuntuu selkeästi homeen haju. Kyseessä on 80-luvulla rakennettu työsuhdeasuntola. Onko jotain pikatestiä homeen tai kosteusvaurion toteamiseksi?
Homeen haju
tuntuu nenässä
72319
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
meillä. Koira näytti paikkoja, joista ei olisi itse ymmärtänyt etsiä. Kaikki on sievästi tapettien ja seinäpaneelien takana.
Meillä homekoira kaivoi roskiksesta aurajuustopizzan jämät ja pisti poskeensa. Muutaman kerran haukahti aterian päälle!
homekoirat ovat aivan ehdottomia, ne ei ole lahjottavissa eivätkä osaa valehdella. Meillä kävi homekoirat ja osoittivat kolmiosta 19 kohtaa mistä myös joka kohdasta löytyi homekasvustoa.
Homekoira team:in koirat eivät ole KOSKAAN merkanneet kohtaa missä hometta ei ole ollut.
anoppisiko vai appesiko sinua esti siivoamasta roskistasi ennen koiria. Minä pesin roskiksen ja jääkaapin tosi hyvin ennen koiria, ettei tule virhelähteitä. :)
Homekoiraa käytettäessä tulee muistaa käyttää koiraa ulkona pissillä ettei se "merkkaa" omalla virtsallaan kohtia joissa hometta kasvaa. Pissi ruokkii homekasvustoja ja tilanne voi pahentua.
Taas voisi saarnata, että homekoira ei ole rakennusalan ammattilainen. Tilaa kuntotutkimus kosteusvaurioihin erikoistuneelta yritykseltä, niin siitä on luultavasti enemmän hyötyä. Tutkimuksessa paikallistetaan mahdolliset kosteusvaurio kohdat ja tarvittaessa otetaan materiaalinäyte mikrobianalyysiin. Lopputuotoksena vielä rakenteelliset korjaustoimenpide suositukset vaurion poistamiseksi ja uudelleen syntymiseksi. Kannattaa tietysti tarkkaan valita kenet ottaa asiaa tutkimaan.
homekoira löytää paikat, jossa hometta on. Näytteet on kuitenkin otettava ja sen jälkeen tehtävä korjaussuunnitelma, niin kuin neuvoit. Homekoiran avulla löytää paikat, josta näytteitä kannattaa alkaa ottamaan. Jos kiikutat paikalle pelkän insinöörin, niin homma on ihan haku- ammuntaa. Pahimmassa tapauksessa korjataan ensin yksi paikka, sitten toinen ja kolmas kun oireet tai hajuhaitat ei ensimmäisen remontin jälkeen hävinneet mihinkään. Tässä vaiheessa rahaa on palanut jo niin paljon, ettei homekoiran käynnistä aiheutunut maksu tunnu enää missään.
PS. Tiedän kyllä mistä puhun...