Voimansiirron vihellys

Alla 5 kk vanha Pösö 206 1,6 ja ihmetyttänyt uudesta lähtien se että nelosvaihteella etenkin kuuluu noin 2000 kierroksen paikkeilla kaasua lisätessä tai vähentäessä hiljaisella olevan radionkin yli outo vihellys. Tulee ilmeisimmin vaihteistosta tai vetopyörästöstä. Onko normaali ääni pösössä, meinaan luin aikoinaan jostain autolehdestä että tuollaisia ääniä kuului koeajoautoissa. Eli: normaalia vai pajalle?
6964
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

jep, pösöissä voimansiirto pitää hieman ääntä. Ainakin tuo 1,6 koneen yhteyteen kytketty vaihteisto. Eli ei huolta...

Äänestä
  • ..sullahan on autossa takuu voimassa, eli jos epäilyttää niin mene liikkeeseen "kuunteluttamaan" autosi...

    Äänestä

  • Meillä 206:ssa (1,4 koneella) tuota ei kuulu, mutta edesmenneen 405:n laatikko kyllä visersi kaikki 420 000 kilometriä. Eli jos äänen sävy ei muutu niin valitettavasti ei taida auttaa kuin radion kääntäminen kovemmalle.

    Äänestä

  • Matkis kirjoitti:

    Meillä 206:ssa (1,4 koneella) tuota ei kuulu, mutta edesmenneen 405:n laatikko kyllä visersi kaikki 420 000 kilometriä. Eli jos äänen sävy ei muutu niin valitettavasti ei taida auttaa kuin radion kääntäminen kovemmalle.

    Auton äänistä on syytä olla huolissaan sitten kun ne lakkaavat kuulumasta kokonaan. Aina liikkuvat osat jotenkin ääntelevät.

    Äänestä

  • Kannattaa vaihdattaa vaihteistoöljyt. On joissakin tapauksissa lopettanut voimansiirron ääniä. Lisäksi parantaa huomattavasti vaihteiston toimintaa. 75/80W Totalin öljyä sinne suositellaan. Kannattaa tarkistaa huoltokirjasta.

    Äänestä

  • Miksa kirjoitti:

    Kannattaa vaihdattaa vaihteistoöljyt. On joissakin tapauksissa lopettanut voimansiirron ääniä. Lisäksi parantaa huomattavasti vaihteiston toimintaa. 75/80W Totalin öljyä sinne suositellaan. Kannattaa tarkistaa huoltokirjasta.

    Ei pösössä vihellys mitään uutta. Ensimmäiset pösöt, joilla ajelin oli 404 malleja, joiden perä vielä nyki vihellyksen lisäksi. 30 vuodessa on päästy onneksi nykimisestä, mutta ei vihellyksestä. 407 mallin vihellystä testaajatkin ihmettelivät, no halpaa hyvää ei koskaan ole ollutkaan !

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


206:ssa??? kirjoitti:

Alla 5 kk vanha Pösö 206 1,6 ja ihmetyttänyt uudesta lähtien se että nelosvaihteella etenkin kuuluu noin 2000 kierroksen paikkeilla kaasua lisätessä tai vähentäessä hiljaisella olevan radionkin yli outo vihellys. Tulee ilmeisimmin vaihteistosta tai vetopyörästöstä. Onko normaali ääni pösössä, meinaan luin aikoinaan jostain autolehdestä että tuollaisia ääniä kuului koeajoautoissa. Eli: normaalia vai pajalle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu