Käsivarren autiotuvat

Käsivarren autiotuvat

Olen menossa Kilpisjärvelle huhtikuussa. Eikös noissa alueen autiotuvissa ole aina hyvät puuvarastot meinaan jos kokeilis teltassa yöpymistä niin sais notskin tehtyä?
Kai niiden tupien pihassa saa leiriytyä ja tehdä tulet?

6

1891

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hidas hämeestä

      Asiahan ei minulle kuulu mutta ulkonuotiota käsivarressa ei voi suositella.Ne puut on tuotu kilometrien päästä pensaa hotkivalla koneella.Yövy kiltisti tuvassa ja laita kamiinan vetopelti yöksi pienelle niin puut palaa aamuun asti.Sopu antaa sijaa tuvissa.Harrasta nuotiolla yöpymistä siellä missä puu kasvaa.Lappi on laaja.

      • Käsivarren autiotuvat

        Kiitos vastauksestasi! Jotain tämmöistä odotinkin tulevan... olisin ollut varmaan aika "etelänmies" sen nuotion vieressa autiotuvan pihalla... :)))!


      • jukkis
        Käsivarren autiotuvat kirjoitti:

        Kiitos vastauksestasi! Jotain tämmöistä odotinkin tulevan... olisin ollut varmaan aika "etelänmies" sen nuotion vieressa autiotuvan pihalla... :)))!

        Monella kämpällä on oikein kielto polttaa kamiinaan tarkoitettuja puita muualla. Eihän sitä nuotiota ulkona tarvitse muuhun kuin fiilistelyyn, puuttomalla alueellahan kaikki käyttää keitintä!


      • Käsivarren autiotuvat
        jukkis kirjoitti:

        Monella kämpällä on oikein kielto polttaa kamiinaan tarkoitettuja puita muualla. Eihän sitä nuotiota ulkona tarvitse muuhun kuin fiilistelyyn, puuttomalla alueellahan kaikki käyttää keitintä!

        Eihän sitä nuotiota muuhun kuin kalan paistamiseen jos sattuu pilkillä saamaan...


      • Jukkis
        Käsivarren autiotuvat kirjoitti:

        Eihän sitä nuotiota muuhun kuin kalan paistamiseen jos sattuu pilkillä saamaan...

        No siinä tapauksessa luulisin voivan käyttää tervettä lantalaisjärkeä, kai sitä muutaman klapin aina voi kalan paistoon pihistää =) On vain niin usein harmittanut sellainen turha roihun pito, pelkän tunnelman takia. Puita viskotaan rovioon koko ajan, vaikka vähempikin riittäis. Metsäalueilla sen jotenkin voi vielä nikotellen ymmärtää, mutta kun tunturialueiden puut tuodaan kelkalla ja pitkältä... Sanotaanhan sitä, että etelän mies tekee isot tulet, ja istuu kaukana, kun Lapin mies tekee kynsitulet ja istuu lähellä. Vaan eika tuokaan enää pidä paikkaansa, kaikkein säästäväisimmät puunkäyttäjät lienevät etelän "pipertäjiä"?


    • Trangia messiin vaan se on helpoin vaihtoehto ja kannattaa varautua myös siihen että kunnon telttapaikan löytäminen on pirullisen vaikeaa lainaten pikkusiskon kommenttia: en o jumalauta nähny ikinä näin paljo kiviä!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1339
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      65
      1115
    3. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      202
      1108
    4. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      169
      1061
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1019
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      973
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      68
      886
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      125
      830
    9. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      123
      758
    10. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      745
    Aihe