Talvikangas

Muuttava

Olisin tiedustellu millainen paikka Oulun Talvikangas on asua. Onko siellä palvelut lähellä yms.

6

2062

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Asuu alueella

      Talvikangas on ihan hyvä ja rauhallinen paikka asua ainakin viä. Huonesuolta löytyy lähin kauppa ja pizza paikka. Ala-asteen 1 ja 2 luokka löytyy uudesta Talvikankaan monitoimitalosta ja olikohan
      siä viä tarhakin. Siihen ne palvelut taitavatkin sitten jäädä.

      • Muuttava

        Kiitos infosta, Oulussa olen käynyt muutamaan otteeseen, mutta nämä lähiöt ovat vieraita.


    • hennuski

      En tiedä perhetilannettasi tms, mutta jotain osaan kertoa, kun ennen asuin niillä nurkilla. Samassa rakennuksessa tarhan ja alaluokkien kanssa on myös nuorisotila. Busseja menee Talvikankaalta päivä- ja ilta-aikoihin kiitettävästi, ja yövuoroja sitten n. 0,5 - 1 km päästä Kuusamontieltä, riippuen siitä, missä päin Talvikangasta asut. Talvikangas laajenee koko ajan. Tällä hetkellä toisella puolella aluetta on paljon vuokra-asuntoja ja nuoriakin asukkaita, mutta enimmäkseen alueella asuu lapsiperheitä. Ainakin vielä Talvikangas on nättiä ja viihtyisää aluetta. Ai niin! Hyvä ja kohtuuhintainen kampaamo löytyy Lumilinnantien ja Lumilyhdyntien ristyksestä, ja hierojakin siinä lähellä muistaakseni on, jos tällaisia palveluita lähelleen kaipaa. Pururata ja luistelukenttä myös lähellä, ja lapsille puisto ja pulkkamäki.

      • maikki8

        tosin bussitpysäkki ei ole iltas aikaan ihan oven edessä ;)


      • hennuski
        maikki8 kirjoitti:

        tosin bussitpysäkki ei ole iltas aikaan ihan oven edessä ;)

        Totta, varsinkin jos asuu Talvikankaan "perällä". Kai sinnekin joku bussiyhteys tulee aikanaan, kun alue vielä laajenee. Toivottavasti. :)


      • Muuttava

        Olen muuttamassa yhden koiruuden kanssa sinne Talvikankaalle. En ole vielä edes käynyt koko paikassa, niin en tiedä olenko ihan perällä siellä. =) Mutta ensi viikolla se selviää.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3225
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3087
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2447
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      2180
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1903
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1800
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1616
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1405
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1290
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      81
      1132
    Aihe