Eli otsikossa se jo tulikin, mutta tiedustelisin, että ootteko laittaneet suolan suoraan sellaisenaan koiran suuhun vai liottanut sen esim. veteen?
Ja onko mitään suosituksia suolan määrästä esim. koiran painoa kohti?
Itsellä ei ole kokemuksia tuosta ja toivottavasti ei koskaan tarvisi kokeillakaan, mutta näin varalta haluaisin vähän kokemuksia ja tietoa asiasta.
Kiitos vastauksistanne!
Suolan käyttö oksennuttamisessa?
9
5265
Vastaukset
- laitetaan
esim. lihapullan sisään, eli esim. herkkupalaan sekotetaan. Annoksia en tiedä tarkkaan. Muistaakseni pienille tl annoksia ja isoille rkl annoksia tietyin aikavälein... Jotenkin niin muistelen. Mutta sen osion jätän viisaammille, eli kertokaapa=)
- -----
syötetään usein. voi sanoa jo hyvästit koirallensa.
kerran vain annetaan pallo, ei enempää!
- goldenringg
hiilitabletti on ehkä parempi kiun suola. :)
- -----
ei ehkä ole. se on se suola joka oksennuttaa.
- goldenringg
----- kirjoitti:
ei ehkä ole. se on se suola joka oksennuttaa.
niitä on monia aineita jotka oksetuttaa.
- demo
Suolasta muotoillaan äsin sellainen pieni pallo ja laitetaan suoraan kurkkuun, suolaoksetusta ei saa yrittää kuin vaan kerran sillä vaarana on myrkytys! parempi soittaa eläinlääkärille jos ei teidä mitä on tekemässä, suolalla oksettaminen on hankalaa, harvoin onnistuu. Hiilitableteista ei todellakaan ole hyötyä silloin kun eläin pitäisi saada oksentamaan ;D
- viivus
entinen mäykkyni äiti söi paketillisen tobleronea, niin hänen omistajansa antoi ruokalusikallisen suolaa sellaisenaan koiralle.
Oksennus tuli, ja nopeasti. - -----
otat lusikallisen suolaa. laitat vaikka pikkasen vettä siihen ja muotoilet palloksi. pistät suolapallon syvälle suuhun kitalakeen ja hetken päästä koira alkaa lipomaan huuliaan ja oksentaa. (ehkä) jos koira ei syystä tai toisesta oksenna, niin uutta suolapalloa EI saa antaa. silloin on mentävä klinikalle ja siellä hoitsut/lekurit oksennuttavat koirulin toisella aineella.
on tietenkin muistettava että koiraa ei aina saa oksennuttaa, jos se on syönyt jotain viiltävää, kuten vaikka lasia. silloin ensi hoidoksi suositellaan tankoparsaa. sillä se koteloittaa vieraan esineen koiran masussa, ja näin se ei pääse viiltämään elintärkeitä sisäelimiä.- koira söi
koirani (kääpiöpinseri) söi lääkkeitäni, melkein levyllisen.
Annoin suolapallon ainakin kolmesti peräjälkeen kun ei oksua tullut. Ei kuollut. Enemmän pelotti ne lääkkeet jos ne jää sinne mahaan lillumaan. Kaikki tabut tuli viimein ulos suolaläjän kanssa. Koira joi tietysti jonkin verran enemmän heti sen jälkeen, annoin purkillisen viiliä ja se loppui siihen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 753597
- 622694
- 812637
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.582418Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1922353Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2572184- 431922
- 441769
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t151491EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1491418