Olen opiskelija, mutta taloudellinen tilanteeni on vakaa ja aikaakin olisi, elän vakituisessa parisuhteessa ja omassa asunnossa. Koirakuume on valtava. Silti en vielä ole uskaltanut ottaa elämäni ensimmäistä koiraa. Pelkäänkö turhaan? Apuva!!
kannattaako?
4
708
Vastaukset
- carri
ihan turhaan,mutta hienoa että otat koiran hankinnan vakavasti!onhan se pitkäikäinen ystävä.ajattelitko vinttikoiran olevan se sinun rotusi?jos näin on niin en voi kuin suositella=)
- hyvä harrastaa
Olen myynyt muutaman pennun nuoremman puoleisille opiskelijapariskunnilla ja valitettavasti myös joutunut huomaamaan, että jopa varsin lyhyessä ajassa mieli, elämäntilanne, talous jne muuttuvat ja yllättäen koira saa lähteä: ei ole aikaa/rahaa/kivaa, vie tilaa, "allergiaa" jne. Eli hyvä jos harkitset kunnolla ja hankit vasta, kun tiedät ilman miettimistä, että kaikki ok! Ja kyse on vintiikoirista, jotka vaativat huomiota ja kohtuullista liikuntaa pentuajankin jälkeen, tuskin makoilevat vaan paikoillaan yksikseen.
- Piippaus
Mutta todellinen koiranystävä, tai se joka ottaa koiran tarpeet huomioon ennen omiaan, ei anna taloudellisen tilanteen tms. vaikuttaa koiraan! Itse olen opiskelija, töissä käyn silloin tällöin, mutta tulot ovat pienet. Silti aina on varmaa että koirien elämä pysyy normaalina, vaikka ite söis sitten sitä makaroonia koko viikon! Kyllä se on niin että kun sen eläimen on joskus ottanut, pidetään siitä huoli loppuun asti.
- hhh
ota koira jos haluat pelkäät ainakin turhaan jos rahaa ja aikaa löytyy niin mitäs odottelet!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614458KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1563352Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?582667Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492584- 1332487
- 241903
- 241721
- 301636
- 1741590
- 381293