kannattaako?

ottaa koiraa vielä?

Olen opiskelija, mutta taloudellinen tilanteeni on vakaa ja aikaakin olisi, elän vakituisessa parisuhteessa ja omassa asunnossa. Koirakuume on valtava. Silti en vielä ole uskaltanut ottaa elämäni ensimmäistä koiraa. Pelkäänkö turhaan? Apuva!!

4

732

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • carri

      ihan turhaan,mutta hienoa että otat koiran hankinnan vakavasti!onhan se pitkäikäinen ystävä.ajattelitko vinttikoiran olevan se sinun rotusi?jos näin on niin en voi kuin suositella=)

    • hyvä harrastaa

      Olen myynyt muutaman pennun nuoremman puoleisille opiskelijapariskunnilla ja valitettavasti myös joutunut huomaamaan, että jopa varsin lyhyessä ajassa mieli, elämäntilanne, talous jne muuttuvat ja yllättäen koira saa lähteä: ei ole aikaa/rahaa/kivaa, vie tilaa, "allergiaa" jne. Eli hyvä jos harkitset kunnolla ja hankit vasta, kun tiedät ilman miettimistä, että kaikki ok! Ja kyse on vintiikoirista, jotka vaativat huomiota ja kohtuullista liikuntaa pentuajankin jälkeen, tuskin makoilevat vaan paikoillaan yksikseen.

      • Piippaus

        Mutta todellinen koiranystävä, tai se joka ottaa koiran tarpeet huomioon ennen omiaan, ei anna taloudellisen tilanteen tms. vaikuttaa koiraan! Itse olen opiskelija, töissä käyn silloin tällöin, mutta tulot ovat pienet. Silti aina on varmaa että koirien elämä pysyy normaalina, vaikka ite söis sitten sitä makaroonia koko viikon! Kyllä se on niin että kun sen eläimen on joskus ottanut, pidetään siitä huoli loppuun asti.


    • hhh

      ota koira jos haluat pelkäät ainakin turhaan jos rahaa ja aikaa löytyy niin mitäs odottelet!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      402
      4858
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      156
      2771
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      91
      2369
    4. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      36
      1548
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      46
      1513
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      46
      1500
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      85
      1334
    8. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      155
      1078
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      10
      1065
    10. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      14
      1012
    Aihe