AMK-tutkinnon yhteiskunnallinen arvostus

Nyt jo huolestunut

Aloitetaan kysymyksellä. Millaisen arvostuksen AMK-insinööri todellisuudessa saa, ja millaisen hän itse kuvittelee saaneensa?

Ammattikorkeakouluun lähdettiin suurin unelmin, nyt tästäkin pojasta/tytöstä tulee oikea "iso herra". Luetaan muutamia ammatinkuvauksia insinöörin ammatista, esim www.mol.fi. Innostutaan ajatuksesta, mitä kaikkea ne insinöörit oikein osaakaan. Lopulta ajatellaan, että tässäpä oikein kiva ammatti. Rahaa maksetaan pelkästä istumisesta, vähän jos papereita jaksaa siirrellä pöydän toiselta puolelta toiselle, niin hyvä tulee. Niin mikäpä ettei? Näin itsekin ajattelin.

Todellisuus, niin todellisuus voi usein olla taruakin ihmeellisempi. Todellisuudessa ammattikorkeakouluissa on paljon ihmisiä, jotka eivät sinne todellakaan kuulu. Jaa miten niin, kysyt kenties?

Miltä kuulostaa opiskelun täydellinen laiminlyöminen. Tunneilla keskitytään kaikkeen muuhun kuin oman ammattitaidon parantamiseen. Vielä nykyäänkin näen kun reilu parikymppinen miespuolinen henkilö haistattaa pitkät opettajalle. Opettajia kunnioitan kun he kestävät vuodesta toiseen tällaista lapsellista käytöstä hyvinkin ymmärtäväisesti, vaan kuinkahan pitkään se pinna kestää? Luulisin viimeistään kurssin loppukokeen tarkistamisen aikana opettajan päässä heräävän muutaman pohdituttavan kysymyksen.

Matematiikan tunnit muistan parhaiten. Jo puoli tuntia oli joillekin liikaa. Marssittiin ulos luokasta mielenosoituksellisesti, eihän tästä kukaan mitään ymmärrä.

Palataan yhteiskunnalliseen arvostukseen. Tiedot koulussa tapahtuvista muutoksista alkavat vähitellen levitä myös työelämän laajalle kentälle. Työnantaja puolella ymmärretään pikku hiljaa, että jokin on vikana. Ennen insinöörit osasivat edes laskea, jos eivät muuta osanneet, nykyisin ei osata edes laskemisen taitoa. Mahdollinen osaaminen on sekalaista nippelitietoa.

Sitä vaan ihmettelen, että kuinkahan kauan tällaista menoa jatkuu? Jotain muutoksiahan on tapahduttava, ei tämä peli kauaa vetele.

Paras ajattelu insinöörien nykyisiin taitoihin taitaa kiteytyä seuraavaan, Copy Paste = Insinööri.

7

1454

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lukea tuollaista.

      Faktaa kiitos.

      Taso on pikemminkin noussut.

      • työpaikoilla

        Olen 20 vuotta työskennellyt insinöörien parissa. Ketjun aloittajan kertoman asian huomaa työpaikoilla.

        Siinä fakta.


    • Petteri S.

      Tuo kuvailemasi asia on ikävä kyllä tosiasiaa, eikä fiktiota. Itse olen työelämän puolelta joutunut tekemisiin kahden AMK insinöörin kanssa ja ikävä kyllä työsopimusta ei voitu jatkaa kummankaan kohdalla koeajan jälkeen.

      AMK insinöörit palkattiin administroimaan suuren yrityksen tietokoneservereitä. Oli suorastaan uskomatonta todeta, että heillä oli ihan perusasiatkin kateissa. Kumpikaan ei hallinnut vi-editorin käyttöä, toinen ei edes osanut nimetä hakemistoa uudelle nimelle Unixissa. Molemmat väittivät olleensa Unixin kanssa tekemisissä haastattelutilanteessa.

      Englanninkielen hallinnassa oli myös suuria puutteita, joten dokumentoinnista tuli epäammattimaisen näköistä ja sekavaa. Täysin epäkelpoa tekstiä ulkomaalaisen luettavaksi.

      Näiden kokemusten perusteella en usko, että yritys palkkaa enää AMK insinööriä vaativiin IT alan tehtäviin. Todella ikävä asia niiden kannalta, jotka ovat ihan oikeasti kiinnostuneet alasta ja päteviä.

    • retu

      Olet valitettavasti oikeassa. Insinöörien taso on romahtanut sitten opistoaikojen.

      Syy on sekä oppilasaineksessa että oppilaitoksissa. Nykyisin ns etäopetus tuntuu olevan kova sana. Ennenvanhaan tuollaista opetusmuotoa sanottiin kirjekurssiksi. Mitä voi odottaa insinööriltä, joka on valmistunut kirjekurssilta?

      Opistoihin päästäkseen joutui ponnistelemaan tosissaan ja valinta oli tiukkaa. Nykyinen tavoite, jonka mukaan 70 % ikäluokasta tulee suorittaa korkeakoulututkinto, on avannut käytännössä ovet kaikille halukkaille. Oppilasaines, ja valmistuneet insinöörit, ovat sitten sen mukaisia.

      Nykyinen opetusjärjestelmä on onnistunut pilaamaan insinööri-tittelin maineen tyystin!

      • myös

        Yksi syy on myös pakollisen ennakkoharjoittelun poisto. Moni huomasi jo sen aikana, ettei sovellu alalle. Nyt tuohon herätään vasta ensimmäisessä työpaikassa.


    • westof

      Nykyään ei opiskelijoilta saa/voi vaatia enää hyviä suorituksia. Aloituspaikkoja on liikaa, pyrkijöitä kliian vähän. Tämä johtaa siihen, että kaikki on otettava opiskelijoiksi. Aines on kerta kaikkiaan liian hunoa, että voisi pitää tasoa yllä.

      On joukossa tietenkin hyviäkin opiskelijoita, mutta kun sitä rupusakkia pitää paapoa, niin hyviltä loppuu motivaatio opiskeluun.

    • amkkilainen

      Nykyään todella moni lopettaa ammattikorkeakouluopiskelunsa kesken, ihan sen takia että opiskelut vaativat liikaa. Jos opiskelut laiminlyö täysin, niin ei sitä kyllä insinööriksikään kovin helposti valmistu... Ovathan opiskeliyhdistykset yrittäneet saada päättäjät tajuamaan ettei kaikista voi tulla insinöörejä -> eli aloituspaikkojen määrä alas. Ei tässä ole kyse pelkästä arvostuksesta, vaan pikkuhiljaa jo työpaikkojen määrästä.

      Noh, itse en ole koskaan törmännyt opiskeluaikanani epäasialliseen käytökseen tunneilla. Tosin, opiskelen ammattikorkeassa joka on yksi suomen suosituimpia, itsekkin pääsin vasta toisella yrittämällä sisään, pellet ovat karsiutuneet jo pääsykokeissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      64
      2618
    2. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      27
      2594
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      15
      1694
    4. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1407
    5. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      1406
    6. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      101
      1359
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      24
      1173
    8. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1106
    9. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      14
      1083
    10. Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä

      Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest
      Ikävä
      59
      995
    Aihe