Sitä, että huumausaineista ei edes Suomessa keskustella, perustellaan "se antaisi nuorisolle väärän signaalin" -argumentilla.
Kysyn: minkä signaalin antoi viina-ale ja kansan etanoliin hukuttaminen?
Itsensä saa tappaa laillisella huumeella mutta itseään ei saa hoitaa laittomalla kasvilla. Näin on näkkärit Suomessa.
Menkää kaikki Kanadaan, Vancouveriin katsomaan mitä on nykyaikainen, humaani päihdepolitiikka.
Kysyn: minkä signaalin antoi viina-ale ja kansan etanoliin hukuttaminen?
Itsensä saa tappaa laillisella huumeella mutta itseään ei saa hoitaa laittomalla kasvilla. Näin on näkkärit Suomessa.
Menkää kaikki Kanadaan, Vancouveriin katsomaan mitä on nykyaikainen, humaani päihdepolitiikka.
Vastaukset 4
Vanhimmat
"Kysyn: minkä signaalin antoi viina-ale ja kansan etanoliin hukuttaminen?"
Vastaan: Se antoi sen signaalin, että viina on nyt halpaa, arvotonta. Viinavero olisi pitänyt poistaa kokonaan jotta mitään "glamouria" ei olisi viinan ympärille jäänyt. Jos viina olisi erittäin halpaa, ei esim firman saunailloissa juotaisi niin paljon kuin pystyy, kun ilmaiseksi saa.
Vai onko maissa, joissa on viinan hinnassa vain ALV, suurempia päihde ongelmia kuin Suomessa?
sillä keskustelu voisi avata ihmisten silmät. tämä voisi johtaa siihen että ihmiset alkaisivat kyseenalaistamaan johtajiensa päätöksiä. sellainen ei kerta kaikkiaan käy,suomessa sanotaan johtajien taholta miten pitää elää ja kaikenlainen omatoiminen ajattelu on väärin. me tiedämme sinä tottelet siinä on suomalainen "keskustelu".kielloilla ja rangaistuksilla näitä jukuripäitä pitää ohjata.
Hyvä pointti.
Alkoholi on pedannut hyvän pohjan jossa huumeongelmat voivat kasvaa. Nuoret kopioivat päihteidenkäytön mallin alkoholista ja vaihtavat vain aineen. Lopputulos kauhea. Toisaalta kauhea myös alkoholilla.
Johdonmukaista olisi kieltää vaaralliset aineet (olkoot ne nyt laittomia tai laillisia) ja sietää mietojen aineiden kohtuukäyttöä, mutta vain kohtuukäyttöä.
joutu sietämään (ja tarjoamaan) joukoilleen kamaa,
mutta kuulema sillä erolla, että taisteluolosuhteisiin EI voinut lähettää viinaa:
kännissä kun ei paljoo sodittu.
Mutta hasha ja hepo, alwright.