Pentuni juo aivan älyttömästi verrattuna entiseen koiraani.
Vesikupillinen saattaa mennä päivässä, eli melkein puolisen litraa.
Kannattaisiko käyttää eläinlääkärillä?
Vesikupillinen saattaa mennä päivässä, eli melkein puolisen litraa.
Kannattaisiko käyttää eläinlääkärillä?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Minkä ikäinen ja kokoinen pentu on. Toiset koirat tykkäävät juoda enemmänkuin toiset. Kolmen koiran omistajana olen huomannut kyllä on eroa koirien innokkuudessa veden latkimiseen. Koira juo normaalisti noin 0.5 dl/kg vettä/vuorokausi. Eli 10 kg painoinen pentu juo sen puoli litraa päivässä. Pennut saattavat juoda hieman enemmänkin.
Koirani (10kg narttu, 1vee) juo kyllä sen puol litraa päivässä, mutta se juo sen kerralla.
Eli onko siitä jotain haittaa jos koira lapsii veden heti? Joskus yöllä menee juomaan, muttei kuitenkaan juo yli sen kipollisen..
Onko muilla tällaista?
näin talvella koira ei juo paljon, mutta kesällä kun kuuma niin saattaa mennä melk. kokon kuppi. omituista, että pentu juo talvella koko kupin! se saattaa olla diabetes. käy eläinlääkärillä varmuuden vuoksi.
sitä mietinkin, mennään eläinlääkäriin muutenkin kohta rokotuksille niin kysellään samalla.
kiitos vastauksista!
Koira on nuori, ja sokeritauti on hyvin epätodennäköistä. Annatko koiralle kuivamuonan lisäksi muuta ruokaa, ja liotatko kuivamuonan ennen koiralle antamista. Jos koira syö muonan kuivana, ja saa hyvin vähän muuta ruokaa esim. puuroa, viiliä tai piimää, tuo vesimäärä ei ole mitenkään ihmeellinen.
Nappulat annan liotettuna 2xpäivässä ja päälle piimää, sitten saa riisiä ja kalaa tai lihaa illalla.
Ja aina ruoan päällä on piimää.
kysyin samaista asiaa rokotuksen yhteydessä niin sanottiin että emo olisi vieroittanut liian aikaisin ja tarve juoda on syntynyt sitä kautta, sitä paitsi eriroduilla on erilainen vedenjuonti tarve, riippuu myös sisälämpötilasta jossa koira on sekä ruuasta, ei mitään vaarallista, ainoastaan pissalammikoita tulee useammin... meillä nyt ollaan oltu kohta kaksi viikkoa jo sisäsiistejä, mutta sellaistahan se elämä on, vauvoilla on vaipat ja koiranpennuilla sanomalehdet... Hyvää kevättä teille
Meillä on sekarotuinen, siinä on pitkä- ja lyhytkarvaista colliee,dalmatialaista yms.
Eläinlääkäri oli kuulemma käskenyt vieroittamaan emän pennuista muistaakseni 4 tai 5viikkoisina.
Tämä meidän tyyppi on ollut alusta lähtien "sisäsiisti" eli ei ole tehnyt muuta lattialle kuin viimeyönä kahet kakat kun on ollut maha löysällä.
Pentumme on siis 10viikkoa, eli kyllä niitä pisuja ja kakkoja kerkee varmaan vielä tulemaan.