Kyllä ne fiatit ovat susia ja vikaisia
http://213.173.134.212/ftcf/board/index.php?topic=1402.0
Milloin makaroonit oppivat auton teon? Tuskin koskaan
http://213.173.134.212/ftcf/board/index.php?topic=1402.0
Milloin makaroonit oppivat auton teon? Tuskin koskaan
Vastaukset 19
Vanhimmat
Provosi otsikona pitäisi olla DA:n laatu.
Oletko kuullut automerkistä, jossa ei ole vikoja ollenkaan? Jos olet, kerro se minullekin. Menen heti huomenna ostamaan sen.
Olepas nyt kiltti poika ja lue ajatusella(?) linkittämäsi viestiketju. Onko se nyt ihmeellistä, jos muutamassa autossa on vikaa? Enemmän viestiketjussa kommentoidaan DA:n toimintaa. Aiheestakin.
Niin, ne sähköt on valmistanut Saksalaisyritys Bosch.
Koko stiloa käsittävä palsta. Kyllä viatissa on vikoja eli maanantai malleja kaikki. Kukaa tuolla ei suosittele käytettyä stiloa ja syystäkin
Ne fiatit tekee?? Se vain myy niitä tiedoksi Miksi pitäsi olla DA laatu kun teltta-auto myy myös muita merkkejä esim saab nissan honda ja niissä ei ole tuollaisia vikoja.
"Se vain myy niitä". DA myös huoltaa Fiatit.
Mainitsemasi merkkejä myy yksittäiset DA-myymälät. Näiden huolto ei varmaankaan DA:ssa tapahdu, koska on ko. merkkeihin erikoistuneita huoltpisteitä.
Ehkä mainituissa merkeissä ole tuollaisia vikoja. Niissä viat ovat toisenlaisia.
Miksiköhön vaivaudun kirjoittelemaan typeryksille..?
Voit lukea minkä tahansa automerkin palstaa ja kaikilta niiltä löytyy vastaavia vikakertomuksia.
Toisaalta otanta on mitättömän pieni jos kirjoittajia/vikoja on muutamia kymmeniä ja autoja liikenteessä vähintään kymmeniä tuhansia.
Mulle on varmaan sattunut jo neljä kertaa peräkkäin ilmeisesti "keskiviikkomalli". Ei autoilu juuri huolettomampaa voisi olla.
v.-05 oli esillä yksi reilut 50tkm ajettu Stilo. Autohan on saman verran lisää ajettuna parin vuoden päästä kypsää autohajottamo tavaraa, aika ankeaa luettavaa.
Pitää muuten hyvin paikkansa että, sillä maalimäärällä millä esim. vaimon -95 mallisessa Volvossa on maalattu katto ja konepelti niin nää makaroonipojat on onnistunut maalaamaan koko Fiatin. Eikä se ole ainoastaan Stilossa vaan oli jo mun Mareassa. Autohan oli parissa vuodessa maalipinnaltaan surkeammassa kunnossa kun tää Volvo on vielä lähelläkään.
Ja sinä onneton muodostat käsityksesi huumorilehden yhden auton otannan perusteella(en itse lue kyseistä julkaisua).
Mistä paikasta Stilon maalaus on vioittunut?
Tarkkaan olet maalimäärät mitannut...
En kuulu Tuulilasin tilaajiin joten voisitko hieman kertoa mitä siinä oikeastaan sanottiin. Nuo aikaisemmin esille tuomasi asiat olivat vain omia mielipiteitäsi.
Mulla muuten on pihalla -00 mallinen Punto jonka maalipinta on uudenveroinen. Auto pestään noin neljä kertaa vuodessa ja vahataan vuoden tai kahden välein. Voisin vaikka laittaa kuvan näkyville jos kiinnostaa.
Stilolla on ikää vasta vuosi joten vaikea vielä sanoa miten käy. Toistaiseksi maalipinta kuitenkin virheetön, lukuunottamatta muutamia kiven iskemiä helmojen takaosissa. Omaa hölmöyttä kun en heti laittanut roiskeläppiä eteen.
Tiedätkö mitä eroa on automaaleilla vuodelta -95 ja nykyisillä maaleilla, merkistä riippumatta? Oletko muuten mitannut maalikalvon paksuuden Volvosta ja Mareasta?
>Miksiköhön vaivaudun kirjoittelemaan typeryksille..?
...koska luet skitsofrenisesti omia riipustuksiasi? ;-)
Myös tyytymätön asioiden hoitoon. Joitain vikoja hyväksyisinkin jos ne vain laitettaisiin kuntoon, mutta joka asiassa ei viitsisi huollon kanssa väitellä onko vika vai ominaisuus.
Fiat vaihtui nyt toiseen merkkiin, joten vertailupohjaa palvelusta kertyy mahdollisten vikojen tullessa nykyisen autooni.
Kiinnostaa kuulla mikä mennyt vikaan ja missä kohti...
Susinen vika on kulkenut moitteettomasti reilu 60tkm
suorastaan naaaurattaa tällaiset keskustelut, silkkaa väittelyä. omassa fiatissa on ollut muutama vika, ei pahempia, lähinnä ovenkahvojen jäätymistä ym, yhteensä 4 kertaa käyttänyt huollossa (joista kolme määräaikaisia). ainoa auto, jossa en tiedä olleen / olevan vikoja (lähipiirissäni pyörivistä autoista, ehkä n. ~20kpl äkkiseltään laskettuna) on -03 VW Passat, joka on kyllä mainio auto.
mutta tosiaan, listatakseni muutaman merkin:
- toyota, mazda, mercedes-benz, audi, volvo, bmw, fiat, volkswagen.. on enemmänkin.
kaikissa näissä on ollut enemmän tai vähemmän vikoja, käynkö saman tien tekemässä näiden palstoille selvityksen "laatu - kyllä ne ***** ovat susia ja vikaisia" ja lätkäisen linkin johonkin foorumille, jossa keskustellaan auton vioista? ei, en tee niin =)
eli vielä lopuksi kiteytyksenä: jee.
Tätä palstaa pelkästään lukemalla tulee esille mitä ihmeellisempiä vikoja, joista ei ole ikinä keskusteltu japaniautojen palstoilla.
Japsiautolla ajava ei uskalla tunnustaa edes toiselle japsiautolla ajavalle autossaan olevan vikoja.
Turhaa melua tyhjästä, ja jotkut
ottaa sen niin vakavissaan!
On tainnut tuo "vakiopelle"
päästä kotiarestista, kun on
ollut muutaman viikon "hiljaista"
tällä palstalla.
Pitäisi vanhempien hieman valvoa
jälkikasvuaan, etteivät hillu
pää punaisena ihan joka paikassa.
Miten meidän keski-ikäisten käy,
kun nämä avuttomat "kasvavat"
iän puolesta aikuisiksi?
Kiusaako nämä samat jullit ja
jallit meitä myös vanhainkodeissa?
Miettikää...
Olen joskus kommentoinut asiasta...
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=592&posting=22000000011761550
Ostin kaksi Fiattia 05. Rahaa meni vähänyli 50t€. Paskaako sitä laadusta murehtii. henkilöautossa takuu 2v ja pakussa 4v. Vaihdetaan sitten romut pois kun takuu menee umpeen ja haetaan uudet tilalle.
Nyt on nimittäin asenne kohdallaan.