Amatööri kyselee.

Kusse

Pyöräkuume on vaivannut jo monta vuotta ja nyt keväällä ajattelin lääkitä sairautta ostamalla ensimmäisen pyöräni. Mielessä on jokin pienitehoinen klassikko tms. Esimerkikisi jawa miellyttää silmää kovin. Mitä kyseisessä merkissä kannattaa ottaa huomioon sitä ostettaessa? Hiukan isommassa kokoluokassa hyvät vaihtoehdot? Kaikki vinkit tulee nyt tarpeeseen ettei heti astuta p*skaan ja harrastus voisi jatkua tämänkin kesän jälkeen. Hyvää kesän odotusta kaikille!

4

1310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jawa

      Itte aloittelin jawoilla, aikoinaan oli jäänyt alitajuntaan vanha jawa. Museopyörän saa n.3000€skolla. Ainainen ongelma oli sytytys, nykyisin saa alle 200€urolla kärjettömän sytkän ko. pyöriin. Kuvia ja tietoa www.liikkeet.info/kontto

      tai www.vmpk.com

    • 350

      Itse aloitin 30 vuoden jälkeen taas mopoilun 350 Jawalla. Nykyjawa on todella huoleton lähes huoltovapaa laite, vaihtovirtalaturi, kärjetön sytkä, tuoreöljyvoitelu,ei minkäänlaista käyttöhäiriötä tähän asti ja hyvän näköinenkin.
      Menee ehkä myyntiin kun kaveri houkuttaa pitkään reissailuun joten joku isompi matkapyörä sopivampi. Jawa ei ole hinnan kiroissa vm 01, 8000km ajettu ja parilla tonnilla luopuisin.

      • Kusse

        Jos vakavissasi olet pyörästä luopumassa, niin pistäppä hiukan enemmän tietoa vaikka sähköpostilla. [email protected]

        Ja kiitokset vastauksesta!


    • Jawaha

      Ei yhtään hassumpi idea aloittelupyöräksi tuommoinen uuden karhea Jawa. Suhteellisen hyvä ajettava ja kelvolliset jarrut. Kooltaankin semmoinen, että isompikin mies mahtuu satulan ja tangon väliin. Pidemmän päälle tehon puute alkaa vaivata, mutta sittenhän sitä voipi vaikka vaihtaa isompaan.

      Lisäksi kannattaa käydä jokin moottoripyöräkurssi. Jawassa on vielä se hyvä puoli, että jos sattuu kurssilla vetämään lipat, niin ei ole heti tonnin muovit hajalla ja suru sekä puserossa että lompakossa.:-)

      Äläkä sorru niihin museoikäisiin Jawoihin, jos et vakavissasi ala museoharrastusta aloittelemaan. Niistä ei ole käyttöpyöriksi ja se alkuinto ryytyy äkkiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      29
      3075
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      119
      1255
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      6
      1087
    4. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      971
    5. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      66
      925
    6. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      907
    7. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      38
      881
    8. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      163
      858
    9. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      65
      844
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      75
      784
    Aihe