Amatööri kyselee.

Kusse

Pyöräkuume on vaivannut jo monta vuotta ja nyt keväällä ajattelin lääkitä sairautta ostamalla ensimmäisen pyöräni. Mielessä on jokin pienitehoinen klassikko tms. Esimerkikisi jawa miellyttää silmää kovin. Mitä kyseisessä merkissä kannattaa ottaa huomioon sitä ostettaessa? Hiukan isommassa kokoluokassa hyvät vaihtoehdot? Kaikki vinkit tulee nyt tarpeeseen ettei heti astuta p*skaan ja harrastus voisi jatkua tämänkin kesän jälkeen. Hyvää kesän odotusta kaikille!

4

1323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jawa

      Itte aloittelin jawoilla, aikoinaan oli jäänyt alitajuntaan vanha jawa. Museopyörän saa n.3000€skolla. Ainainen ongelma oli sytytys, nykyisin saa alle 200€urolla kärjettömän sytkän ko. pyöriin. Kuvia ja tietoa www.liikkeet.info/kontto

      tai www.vmpk.com

    • 350

      Itse aloitin 30 vuoden jälkeen taas mopoilun 350 Jawalla. Nykyjawa on todella huoleton lähes huoltovapaa laite, vaihtovirtalaturi, kärjetön sytkä, tuoreöljyvoitelu,ei minkäänlaista käyttöhäiriötä tähän asti ja hyvän näköinenkin.
      Menee ehkä myyntiin kun kaveri houkuttaa pitkään reissailuun joten joku isompi matkapyörä sopivampi. Jawa ei ole hinnan kiroissa vm 01, 8000km ajettu ja parilla tonnilla luopuisin.

      • Kusse

        Jos vakavissasi olet pyörästä luopumassa, niin pistäppä hiukan enemmän tietoa vaikka sähköpostilla. [email protected]

        Ja kiitokset vastauksesta!


    • Jawaha

      Ei yhtään hassumpi idea aloittelupyöräksi tuommoinen uuden karhea Jawa. Suhteellisen hyvä ajettava ja kelvolliset jarrut. Kooltaankin semmoinen, että isompikin mies mahtuu satulan ja tangon väliin. Pidemmän päälle tehon puute alkaa vaivata, mutta sittenhän sitä voipi vaikka vaihtaa isompaan.

      Lisäksi kannattaa käydä jokin moottoripyöräkurssi. Jawassa on vielä se hyvä puoli, että jos sattuu kurssilla vetämään lipat, niin ei ole heti tonnin muovit hajalla ja suru sekä puserossa että lompakossa.:-)

      Äläkä sorru niihin museoikäisiin Jawoihin, jos et vakavissasi ala museoharrastusta aloittelemaan. Niistä ei ole käyttöpyöriksi ja se alkuinto ryytyy äkkiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      456
      8173
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      116
      5647
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      116
      4678
    4. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      207
      4542
    5. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      33
      4488
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      52
      3987
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3873
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      77
      3747
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      43
      3688
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      85
      3491
    Aihe