Pyöräkuume on vaivannut jo monta vuotta ja nyt keväällä ajattelin lääkitä sairautta ostamalla ensimmäisen pyöräni. Mielessä on jokin pienitehoinen klassikko tms. Esimerkikisi jawa miellyttää silmää kovin. Mitä kyseisessä merkissä kannattaa ottaa huomioon sitä ostettaessa? Hiukan isommassa kokoluokassa hyvät vaihtoehdot? Kaikki vinkit tulee nyt tarpeeseen ettei heti astuta p*skaan ja harrastus voisi jatkua tämänkin kesän jälkeen. Hyvää kesän odotusta kaikille!
Amatööri kyselee.
4
1306
Vastaukset
- Jawa
Itte aloittelin jawoilla, aikoinaan oli jäänyt alitajuntaan vanha jawa. Museopyörän saa n.3000€skolla. Ainainen ongelma oli sytytys, nykyisin saa alle 200€urolla kärjettömän sytkän ko. pyöriin. Kuvia ja tietoa www.liikkeet.info/kontto
tai www.vmpk.com - 350
Itse aloitin 30 vuoden jälkeen taas mopoilun 350 Jawalla. Nykyjawa on todella huoleton lähes huoltovapaa laite, vaihtovirtalaturi, kärjetön sytkä, tuoreöljyvoitelu,ei minkäänlaista käyttöhäiriötä tähän asti ja hyvän näköinenkin.
Menee ehkä myyntiin kun kaveri houkuttaa pitkään reissailuun joten joku isompi matkapyörä sopivampi. Jawa ei ole hinnan kiroissa vm 01, 8000km ajettu ja parilla tonnilla luopuisin.- Kusse
Jos vakavissasi olet pyörästä luopumassa, niin pistäppä hiukan enemmän tietoa vaikka sähköpostilla. [email protected]
Ja kiitokset vastauksesta!
- Jawaha
Ei yhtään hassumpi idea aloittelupyöräksi tuommoinen uuden karhea Jawa. Suhteellisen hyvä ajettava ja kelvolliset jarrut. Kooltaankin semmoinen, että isompikin mies mahtuu satulan ja tangon väliin. Pidemmän päälle tehon puute alkaa vaivata, mutta sittenhän sitä voipi vaikka vaihtaa isompaan.
Lisäksi kannattaa käydä jokin moottoripyöräkurssi. Jawassa on vielä se hyvä puoli, että jos sattuu kurssilla vetämään lipat, niin ei ole heti tonnin muovit hajalla ja suru sekä puserossa että lompakossa.:-)
Äläkä sorru niihin museoikäisiin Jawoihin, jos et vakavissasi ala museoharrastusta aloittelemaan. Niistä ei ole käyttöpyöriksi ja se alkuinto ryytyy äkkiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?921826- 851272
- 1101133
- 761017
- 105919
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57853- 36762
- 47761
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis47701- 33683