herrat jo suunnittelemassa rajojen sulkemista lintuinfulenssan vuoksi jos se alkaa levitä tänne päin.Miten on sitten ruoan kanssa kuinka pitkät on omavaraisuuden varastot.Kuinka pitkään on leipää kaupanhyllyllä,vastatkoon ken osaa.
Kuulinko oikein
että ovat
4557
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kun lintuinf. on pahimmillaan kuolleisuus voi olla ilman sairaalan hengitys koneita ja lääkkeitä jopa 70%.
Ja kaikkihan tietää kaikille ei riitä sairaalassa hoitopaikkoja.
Eli kuolleisuuden ollessa suuri on syöjiäkin vähemmän---KYLLÄ riittää ruoka
Lintuinfluenssan kuolleisuus ei välttämättä ole niin korkea kuin mitä sen annetaan ymmärtää. Lievemmissä tapauksissa ei kaikki älyä tai pääse käymään lääkärissä jolloin tapaus jää kirjaamatta tilastoihin.
Suurimmassa riskiryhmässä ovatkin ne jotka ovat päivittäin tekemisissä lintujen kanssa. Tietenkin jos tilanne pääsee muuttumaan pandemiaksi on tilanne toinen.
varastot täyteen ettei tarvitse tyhjää pureskella ;)Pysyy tiiviisti torpassa ja katselee ikkunasta kun kesä lipuu ohi.
....sitä nyt torpille viitti jäädä.Tiedäkkös koto vasta vaarallinen paikka on,sinne on kuollut paljon enempi kuin muuhun ehkä nyt sotia lukuunottamatta.Mä meinaan kyllä ajella kesällä taas prätkällä,vaikka "kanaflenssu" kuinka jyllääs. Ja eikä täältä nyt kukaan oo hengis selevinny,en ole ainakaan kuullut.Leipäkin on hitaasti tappava,90vuotta kun syöt sitä niin on jo henkikulta pian mennyttä jos ei vain jo ennemminkin.Mutta ne varastot vois kyllä täyttää, olishan se mukava kun ei tarviisi kaupassa käydä.