505 - vanha Madame

Tietääkö joku, missä määrin on saatavissa romuttamoilta käyttökelpoisia 505-Sedanin osia, esim. lukkopesiä tai turvavöitä? - Onko joukossa yleensäkään tuon vanhan rouvan omistajia?
2479
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Osia saa monestakin paikasta, jostain syystä Suomeen tuodaan paljon ranskalaisia purettavaksi. Pösö-osia myy Menovehje (Parainen), Kai Knuuttila (Helsinki?), Mobile Import /Kymppiosat (Tampere), joku Valkeakoskelainen paikka sekä muutamat yksityiset. Keltaisen Pörssin (lehtiversio) autovaraosissa löytyy kaikkien noiden ilmoituksia.

Uusia osia saa edukkaasti Motonetista,
http://www.motonet.fi/mallit/luettelo/3450.htm

Juuri eilen siirsin oman 505 turboni puolen Suomen poikki kun tallipaikka löytyi. Ja tallissa pysyykin kunnes kesäkeli koittaa. Ei tee talvi hyvää vaikka hauskaa olikin :)

Äänestä
  • 505:n asiantuntijat, kysynpä seuraavaa:
    Jarrupoljin (505GRD) tuli raskaaksi polkea,
    joten aivan ilmeisesti jarrutehostin on tehnyt
    lakon. Toimiihan jaaru, mutta sitä saa painaa
    aika voimalla, eikä toiminta kuitenkaan ole
    parasta mahdollista. Olen jostakin kuullut, että
    itse jarrutehostimen ohella voisi myös öljypumppu
    olla ongelman aiheuttaja. Ongelma onkin nyt
    siinä, kumpi on hankittava. Liikkeissä
    maahantuojaa lukuun ottamatta sitä ei ilmeisesti
    ole, joten purkaamo on todennäköisin
    mahdollisuus. Korjaamo - luonnollisesti ei
    merkkikorjaamo - ilmoitti, ettei rupea kapinetta
    hankkimaan sitä kautta. Minun olisi nyt paras
    hankkia tarpeellinen osa ja viedä korjaamolle,
    mutta en tiedä, kumpi tarvitaan. Kumpaakaan ei
    ole korjattu eikä uusittu tätä ennen. Kysymys
    kuuluukin: kummasta voisi olla kyse, itse
    jarrutehostuimesta vai öljypumpusta? (Jostakin
    ole kuullut, että öljypumppu on todennäköisempi
    vian aiheuttaja.) Onko tietoa ja/ tai
    kokemuksia?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ben kirjoitti:

Tietääkö joku, missä määrin on saatavissa romuttamoilta käyttökelpoisia 505-Sedanin osia, esim. lukkopesiä tai turvavöitä? - Onko joukossa yleensäkään tuon vanhan rouvan omistajia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu