Vihdoinkin jotain asiaa... JESH!!!!

Reippis

Lainattua:

Poliisi esittää Helsingin katuryöstäjiä karkotettavaksi
12.01.2006 14:57

Osa Helsingissä katuryöstöjä tehtailleista somalitaustaisista miehistä saattaa saada lähtöpassit Suomesta. Poliisi on esittänyt karkotettavaksi noin kymmentä nuorukaista, joilla on taustallaan varsin pitkä rikoshistoria. Asia on Ulkomaalaisviraston käsittelyssä.

Väkivaltaisten ryöstöjen aalto kiusasi Helsinkiä syksyn mittaan. Pääasiassa Somaliasta lähtöisin olevat nuoret kävivät kaupungilla liikkuneiden kimppuun ja veivät rahat ja kännykän. Nyt ryöstely on laantunut.

- Joulukuussa poliisin tutkittavaksi tuli enää neljä tämän tyyppistä tapausta, kun sitä ennen niitä oli kuukausittain liki parikymmentä. Kuluva kuukausi näyttäisi menevän joulukuun suuntaisesti, rikoskomisario Tomi Jansson kertoo.

Rötöstelyä ovat Janssonin mukaan hillinneet monet tekijät. Yhtenä vaikuttajana on ollut poliisin katuryöstöhanke, jonka aikana poliisi on lisännyt näkyvää valvontaa ja tehnyt yhteistyötä sosiaaliviranomaisten kanssa. Sarjan on kuihduttanut myös se, että osa ryöstäjistä istuu nykyään telkien takana.

(STT)

6

4502

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • abbsss

      Missähän ne suomen nazit on ku niiltä tarvittais jo pikkuhiljaa näyttäytymistä helsingin puistoissa.... tehkää natsit niitä iskuja älkääkä impatko liimaa ja ryypätkö kokoajan.... teiltä menee uskottavuus jos ei jotain ala tapahtua... nyt eletään aikaa missä ihmiset toivovat teidän tekevän vastaiskuja.. korkatkaa ne teräskärkiset ja antakaa mailojen puhua perkele... teitä ei edes enää näy katukuvassa vai oletteko sukupuuttoon kuoleva rotu??????

      kysymysmerkki::: eikö teillä ole sittenkään munaa

      • XXX

        LIIVIPOJILLA ON!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    • timo

      yön timot tiikerin ruuaksi!!!

    • Riikka

      No jo oli aikakin.
      Taalla pain k.o hanketta on myos ruvettu toteuttamaan.

    • Suomalialainen
    • Realisti, ei rasisti

      Jo on aikakin... Suomalaiset saa pelätä kun kaduilla kulkee ja ne harvat jotka pistää vastaan tai tekee asialle jotain saavat rasistin tai natsin leiman kun vaan puolustaa itseään, toista, omaa tai toisen oikeuksia. Mun puolesta vaihdetaan somalit vaikka kiinalisiin tai japseihin jos jotain on pakko ottaa. Molemmissa maissa kova kunnioitus niin isäntää kuntyötäkin kohtaan. Ainut ongelma on mihin saadaan somalit lähetettyä kun ei niitä halua kukaan. Eikä ole ihme.

    Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10964
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5240
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2453
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2143
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1711
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1554
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1251
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1186
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe