Moi! Tietääkö kukaan, minkä ikäisenä aletaan pojilta pesemään esinahan altakin ja miten? Ei kai se satu? Meijän poika kohta kaksi vuotta eikä olla vielä pesty. Pitäisi kysyä seuraavaksi kaksivuotisneuvolatarkastuksessa..
alapään pesu
6
6852
Vastaukset
- 2 lapsen äiti...
en oo pippeliä koskaan rönkkinny...olen suihkuttannut ja poika itse on kylvyssä sitä näplinnyt..ei ole ollut syytä tehdä asialle mitään ja poika nyt 5v.olen kyllä nähdyt kun poika on "leikillään" työntännyt esinahan taakse päin et kyl se irti on..jos tajutte mitä tarkoitan..tuntuu vaikeelta tää kirjoittaminen aiheesta.hölmöä luonnolinen asia.
- faija
Pienillä pojilla esinahka ei liiku. Siitä huolimatta pippeli ja sen pää pitää huuhdella pesun yhteydessä. Esinahkaa vedetään varovasti, ei voimalla eikä väkisin, sen minkä se liikkuu ja huuhdellaan vedellä.
Pippelin päähän ja esinahan alle jää aina pissaa ja sinne kulkeutuu pölyä ja muuta likaa. Tulehduksien välttämiseksi puhtaudesta kannattaa pitää huolta. - hoito-opas:
"Alle 1-vuotiaan pojan penistä ei ole syytä tarpeettomasti käsitellä, se ainoastaan pestään hyvin. Esinahalla on hyvin tärkeä suojaava tehtävä. Yli 1-vuotiaalla eniksen alkaessa kasvaa esinahka pikku hiljaa irtaantuu. Yli 2-vuotiaalla voi jo esinahkaa vähitellen työntää varovasti pippelin pään ylitse taakse ja huuhdella pippelin pää. Näin estetään esinahan tulehdukset ja niistä mahdollisesti johtuva liian kireä esinahka. Esinahan taaksepäin vetämien on helpointa alussa tehdä saunan tai suihkun yhteydessä. Pesun jälkeen pippeli ainoastaan kuivataan hyvin, rasvauksia ei tarvita"
MLL - pesusta
Käyppä lukemassa akuutin sivulla juttu 9 vuotiaan pojan esinahasta. http://www.yle.fi/akuutti/
- lisäys
äskeiseen eli se juttu on siellä omalääkärin vastaanotto osiossa.
- Anonyymi
lisäys kirjoitti:
äskeiseen eli se juttu on siellä omalääkärin vastaanotto osiossa.
Niinkö
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2524548Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1282978Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412742Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741730Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051563Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn201461- 551314
- 931235
- 471085
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2041083