ei toimi plussa kelillä??

Ei tarvi katella muuta kuin ylen kanavia, kun ulkona 1.9 astetta lämmintä.
Pakkasella näkyy sit loput kanavat, on tää aika syvältä:(
Omituiset on singaalit joo.
91168
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

huomannut, että sumuinen ilma heikentää signaalin laatua. Kuvaan ja ääneen tulee häiriöitä.

Äänestä

plussa toimii kelillä kuin kelillä. Ihan niin kuin miinuskin.

Äänestä

Tuon asian korjaaminen ei ole mahdotonta. Antenniurakoitsijaa vain tilaamaan tai sitten itse parempaa antennia asentamaan, vahvistinta ostamaan tai päivittämään ja mahdollisesti parempaa paikkaa antennille etsimään (,jos ei muu auta).

Huono sää vaikuttaa anlogiseenkin lähtetykseen enemmän tai vähemmän. Vaikutus riippuu kanavan taajuudesta. Digillä kuvanlaatu pysyy samana niin kauan, kunnes signaalin laatu tippuu liian huonoksi, jolloin kuvaan tulee virheitä.

Jotkut boksit (esim. Nokian boksit) osaavat näyttää kunnon tiedon signaalin laadusta (C/N, teho, BER), mutta useissa on vain kehno 0-100% mittari.

Äänestä
  • ratkaise mitää. Jos on antenni huonolla paikalla, kaukana mastosta tai maastoesteitä ei antennia parantamalla voi asiaa auttaa. Sen tietää myös Digita. Onhan rakenteilla 51 täytelähetintä ja lisää tarvitaan.

    Äänestä

  • tuo kirjoitti:

    ratkaise mitää. Jos on antenni huonolla paikalla, kaukana mastosta tai maastoesteitä ei antennia parantamalla voi asiaa auttaa. Sen tietää myös Digita. Onhan rakenteilla 51 täytelähetintä ja lisää tarvitaan.

    aina silloin tällöin on keliolosuhteet, jolloin ulkomaiset kanavat saattavat edetä satojen kilometrien päähän ( http://www.digitv.fi/sivu.asp?path=1;699;7855 ).
    ei tuollaiseen tosiaankaan ole olemassa mitään helppoa ratkaisua korjata tilanne.
    ainoa ratkaisu olisi tehdä Faradayn häkki koko Suomen päälle, mutta ei taida olla teknisesti oikein mahdollista sekään.

    Äänestä

  • tuo kirjoitti:

    ratkaise mitää. Jos on antenni huonolla paikalla, kaukana mastosta tai maastoesteitä ei antennia parantamalla voi asiaa auttaa. Sen tietää myös Digita. Onhan rakenteilla 51 täytelähetintä ja lisää tarvitaan.

    Antennin vaihtaminen auttaa huonossa paikassa paljonkin, jos näkyvyys on rajoilla, että esiintyy pikselöitymistä.

    Tietenkin on sellaisia paikkoja, että kanavia ei saa näkymään, vaikka niputtaa neljäkin tehokasta antennia, mutta useimmilla ei ole se ainutkaan UHF-antenni kovin tehokas.

    Digi-TV toimii huomattavasti heikommalla ja huonommalla signaalilla kuin analoginen TV. Digi-TV tuottaa virheettömän kuvan signaalin laadulla, jolla analoginen TV antaisi todella kohinaisen kuvan.

    Koska digi-TV toimii huonommalla signaalilla, lähetetään digikanavaniput myös pienemmällä teholla verrattuna analogisiin kanaviin.

    http://www.sci.fi/~oh2bio/tv-asemat/
    Näkee, että esim. Pihtiputaalla kolmoskanavan lähteys teho on 1000 kW (ERP) ja kanavalla 43 (647.25 Mhz).
    Vastaavasti digitaalisen kanavanipun B lähteysteho on 80 kW (ERP) ja kanava 45.
    http://www.digitv.fi/sivu.asp?path=1;2999;3959

    Äänestä

Onko sulla oma antenni talon katolla? Katsopa, että onko sinne kytkentärasiaan, jossa antennikaapeli liitetään antenniin, päässyt vettä ja liitos hapettunut? Itselläni oli näin, ja kun sen korjasin, niin heti alkoi kanavat näkymään hyvin kaikilla keleillä.

Äänestä
  • juurikin syystä, että toimii HUONOISSA olosuhteissa ja jos analookinen on toiminut niin pitäisi silloin dikitaalisenkin toimia?

    Äänestä

  • markkinoitiin kirjoitti:

    juurikin syystä, että toimii HUONOISSA olosuhteissa ja jos analookinen on toiminut niin pitäisi silloin dikitaalisenkin toimia?

    markkinoidaan. Ja aivopesu on tuottanut tulosta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihme kirjoitti:

Ei tarvi katella muuta kuin ylen kanavia, kun ulkona 1.9 astetta lämmintä.
Pakkasella näkyy sit loput kanavat, on tää aika syvältä:(
Omituiset on singaalit joo.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu