Mirrilleni annoin tänä aamuna taas oikein kulinaarista herkkua: Kananpaloja ja kevätvihanneksia mehevässä kastikkeessa. Ystävättäreni sanoo, että Mirrini menu on kuin viiden tähden hotellin ruokalistalta. On hyytelöä, hanhea, kalkkunaa, lohta ja taimenta. Pyörii noissa lemmikkien ruoissa melkoinen teollisuus. Emäntä syö tänään hernekeittoa vaan...
Eläkeläisen ja varsinkin yksin elävän ruokavalio voi muodostua aika yksipuoliseksikin. Olenko väärässä? Kokkaatteko itse? Syöttekö ulkona? Perustetaanko "Kokkikerho 65 " ruokailuamme piristämään?
Eläkeläisen ja varsinkin yksin elävän ruokavalio voi muodostua aika yksipuoliseksikin. Olenko väärässä? Kokkaatteko itse? Syöttekö ulkona? Perustetaanko "Kokkikerho 65 " ruokailuamme piristämään?
Vastaukset 6
Vanhimmat
ensimmäiseksi aamulla tietysti. Elovenasta keitän ja pakastemarjojen kanssa höystän. Mansikkahilloa ja maitoa vielä päälle. Nammm... Hyvää on!
Aamulla kahvia ja voileipää.
Iltapäivällä keitettyjä perunoita ja jauhelihakastiketta ja jotain salaatintapaista.
Tunnustan, etten ole koskaan tykännyt ruoanlaitosta, enkä viihdy kauhan varressa. Leipominen sen sijaan on mukavavampaa.
Kotitaloustunnit kouluaikaan ja äidin tiukat otteet sentään auttoivat, jotta en aivan uusavuton ollut kun lähdin kotoa.
Ihailen ihmisiä jotka jaksavat nähdä vaivaa kauniin kattauksen eteen ja "monimutkaisten" ruokien valmistuksessa.
Minä pidän ruoanlaitosta koska siinä on mahdollisuus taiteilla. Olen etelänmatkoillani ihastunut voimakkaasti maustettuihin ruokiin. Suomalaiseen ruokakulttuuriin kuuluu mausteiden alimittainen käyttö. Hyvästäkin ruoasta jää pois sen paras saatavissa oleva maku.
Tänään syön lihamakaronilaatikkoa, jonka "valmistan" mikrossa.
Kyllä taitaisivat kilot kaikilta karista, jos Frederiikan Kokkikerhon varassa syötäisiin! Tänään on ruokalistalla taas keittoa: Lohikeitto/ Saarioisten Maukas pujahtaa mikroon ja on valmista nautittavaksi parissa minuutissa. Tilliä siihen kyllä lisään runsaasti ja voinokareenkin silmäksi laitan. Ja kyytipojaksi sitten ruisleipää, kevytjuustoa ja rasvatonta maitoa. Mirrikin saa vielä maistiaisia lohipaloista.
En osaa tehdä ruokaa itselleni. Olen tottunut tekemään aina suurelle porukalle ja nytkin tahtoo keittoa syntyä helposti "armeijan" malliin. Samoin laatikkoruokia. Onneksi niissä on se hyvä puoli, että voi pakastaa pienemmissä erissä. Ja paranevat vain lämmitettäessä. Ikääntyessä olen alkanut mieltyä kevyempiin ruokiin. Harmittaa, kun kokkaustaito alkaa rapistua. Leipominen sujuu paremmin: on mielipuuhiani, ellette ole jo aikaisemmin huomanneet.
Ei tämä kokkikerhoajatus yhtään hassumpi taida ollakaan. Rupeaisitkohan Sinä Ruuneperi vetäjäksi? Maailman parhaimmat kokitkin, kun kuulema ovat miehiä! (*:*)
Vihdoinkin joku joka tunnustaa ettei ole "ruokaihminen". En ole minäkään mutta kumma kyllä ei kukaan suuresta perheestäni ole nälkään kuollut.
Ja Frederiikan kanssa olen nykyruoissa ihan samalla aaltopituudella. Kylmäaltaasta löytyy ja sieltä ammennetaan.
En ujostele sitä tunnustaa, sen verran hölösuu kun olen.
Vähän päälle parikymmentä vuotta olen omien kokkausten voimin pärjäillyt ja jopa miesihmisenkin niillä ruokkinut. (ei ole tosin kovin kranttu) Eilen syötiin makarooniruokaa ja tänään oli kaupan lihapullia.
Työkaverini sen sijaan tuntuvat olevan oikeita kodinhengettäriä ja ruokatalouden tuhattaitureita.
Paljon olenkin saanut heiltä vinkkejä. Tässä joku aika sitten he neuvoivat minua, kun olin avuton saamieni kesäkurpitsojen kanssa.