kumpi on parempi laulaja?

pihkis

kysytääs tässä nyt suomen keikkaa odotellessa että kumpaaka bändin laulajaa pidätte parempana?
ainakin exiter tourin hesan keikalla davella oli "ilkeä" tapa rääkyä kappaleissa kun taas martin lauloi todella hienosti ja puhtaasti hyvin ääntään käyttäen. itselle jäänyt ainakin semmoinen mielikuva, että levyllä dave on selvä ykkönen mutta livetilanteessa potin korjaa martin...

5

755

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Faith

      Itse en ole vielä livenä bändiä nähnyt ja sitä suuremmalla syyllä odottelen niitä kahta konserttia joita menen maaliskuussa katosmaan =) Mutta kyllähän tuota One Night In Paris DVD:tä katsoessa tuli kiinnitettyä huomiota Daven äänenkäyttöön livetilanteessa ja itsekin pidin enempi Martinin kauniista laulusuorituksista.

      Eikö se niin ole että vanhemmiten lauluääni hieman huononee? (korjatkaa jos olen väärässä!) Eikä Daven kohdalla se tupakanpoltto varmaan pahemmin ole asiaa auttanut. Mutta kaikesta huolimatta Dave on mielestäni ehdoton ykkönen. Hän on Depeche Moden ääni. Ilman sitä Mode ei kuulostaisi Modelta =)

    • SisterOfNight

      Daven ääniala on laajempi ja vivahteikkaampi sekä levyllä että lavalla. Tosiaan olisi äänen puhtaudessa livenä tekemistä, mutta se vaatisi vain, että hän istuisi jakkaralla koko keikan ajan. Olisko se sitten hauskempaa? Eikä se olis Dave. Haluan live-Daven ja puhtaan studio-Daven erikseen. Ne on tasan kaksi eri asiaa. Keikalla ollaan pitämässä hauskaa eikä laskemassa vääriä nuotteja, pieleen laulettuja sanoja ja käheitä hetkiä.

      Martin laulaa ihanasti, mutta hänessä ei vain ole samaa karismaa ja energiaa. Hän on parhaimmillaan tietyissä pervopopballadeissa, joissa pääsee dramatisoimaan ja värisyttämään ääntä. Voitteko kuvitella Martinin vetävän esim. I Feel You tai Enjoy The Silence yhtä uskottavasti kuin Dave? Minä en.

    • VeryOldFan

      Livetilanteissa Martin, levyllä Dave. Samoilla linjoilla ollaan. Daven ääni toimii kyllä livenäkin, mutta menee välillä yli eli karjumiseksi.
      Ja tietenkin hitaammissa biiseissä Martinin ääni on jotain uskomatonta.

    • Annika

      Ehdottomasti Dave. Daven ääni on jumalainen, kun taas Martinin laulusta en juurikaan pidä.
      Daven ääni oli yksi niistä syistä miksi DM:een aikanaan ihastuin.

      Olen myös sitä mieltä, että keikoilla ei äänen tarvitsekaan olla täysin puhdas, ja varmasti Davella niinkin olisi jos seisoisi paikoillaan, niin kuin Martin tekee.

    • Pimpf

      Daven ääni on enemmän makuuni koska Martin tuntuu laulavan teknisesti väärin (en ole kylläkään mikään asiantuntija) nimittäin tuo Martinin vibra häiritsee joissakin upeissa kappaleessa todella pahasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      101
      3786
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      54
      3131
    3. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3057
    4. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      2915
    5. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2754
    6. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      52
      2472
    7. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2217
    8. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      5
      2145
    9. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      60
      2138
    10. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      59
      1996
    Aihe