626-89 vesilattialla

moi! olis pikku onkelma.huomasin hantinpuolel takajalkatilas vettä aikas lai.en oo reikää viel löytäny mut on vähä ihme juttu.onkos kellää ollu moist onkelmaa?

10

1191

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minulla on ollut sama ongelma enkä myöskään löytänyt mitään muuta selitystä kuin sen, että vesi on lumen mukana kulkeutunut lattialle ja sitten maton reikien klautta päässyt maton alle.

      • juu otin matan pois enkäs kans löytäny syytä mist vesi ois tullu.laitan penkit paikal ja katon jos jostai tulis vet.ja jos ei tuu nii sun ajatus pitää varmaa paikkansa.


      • tane

        Vanhaan viestiin vastaillaan...mutta parempi myöhään kuin ei milloinkaan tai jotain...

        no niin mulla kanssa tollasia ongelmia oli viime kesänä (626 89)ja oli etu ja takajalkatilassa vettä niin että ois voinu allasbileet pitää, kaikkea ihmettelin ja tuli lattiamatto irrotettua pariinkin kertaan kunnes puutarhaletkulla vettä auton päälle ja OVITIIVISTEESTÄ se vuoti.(vas etu)
        Eli kun siinähän niin sanotut putoilevat ovitiivisteet (irtoilevat säännöllisin väli ajoin) niin sinne tiivarin "kouruun" pääs vettä ja alaosassa koukkas auton sisälle.

        ovitiivisteet irti, vähän levitti auki, skafleksit sisään, puristaa takas kiinni ja työntää paikalleen...ja nyt on auto ollu siitä lähtien kun saharan autiomaa.

        paitsi että, poistin minäkin sitten vähän ajan päästä sen vedenpoisto muovin siitä lokarin "kupista" ja taas vettä lattialla...eli ovi tiivisteet tuleen! no ei vaiskaan kun se muovi "sihti" ohjas näköjään sen veden jonnekin muualle ja sihti takas niin nyt on ollu kuivaa jo melkein vuoden!


    • lattialla

      Tuttavan 626 -86 kärsi myös vedestä lattialla, tosin sitä oli myös osittain edessä. Syitä löytyi kaksi. Takaiskareiden yläpäät olivat revenneet ja sieltä korjaamon mukaan ajossa tuli vesi takalattialle. Etutilan veden lähteeksi epäiltiin etupyöränkotelossa ollutta reikää matkustamoon (ruosteen aiheuttama). Eli aivan ekana itse ottaisin tavaratilasta vähän verhoiluja auki tai sitten takapyörän kotelon kautta tutkisin takapyörän kotelon kunnon. Muutenkin vaikuttaisi vähän siltä, että japanin pelti olisi pettänyt ruosteen alla. Itse en kyllä jaksaisi uskoa tuohon lumiteoriaan, että jalkojen mukana lunta tai silleen ellei takapenkillä matkusta lumiukko - sama vaiva pitäisi olla muuten kaikilla muillakin paikoilla. Tässä esimerkki Mazdassa ainakin vettä oli lattialla myös elokuussa, jolloin useimmiten on lunta vähemmän :)

      • kiitos vinkistä täyypi katella kyseiset paikat. on ollu auto vast kuukauden et ei viel oo ihan tuttu peli. nyt on matta pois paikalt et pitäis näkee mist vesi tulee.


      • tarkemmin
        nappe67 kirjoitti:

        kiitos vinkistä täyypi katella kyseiset paikat. on ollu auto vast kuukauden et ei viel oo ihan tuttu peli. nyt on matta pois paikalt et pitäis näkee mist vesi tulee.

        silloin kun tutun mazdaa käytiin ihmettelemässä, niin silläkin oli verhoilut riisuttu lattian kohdalta, eikä reikää näkynyt missään. eli niin katsoen auto oli ns. viaton. vika olikin sitten muualla, kuten tuossa aikaisemmin kerroin. eli kannattaa esim. järkeillä sitä, että kun auto menee satasta, niin minne lentää kura auton alta pyörien mukana. kaikki ei mene takana tulevan tuulilasiin, vaan korista kannattaa näitä "kurakeräyspaikkoja" katsastella. ainakin tässä tuttavan mazdassa nuo takaiskareiden yläpäähän tulleen aukot keräsivät veden auton sisälle.


      • tdx^
        tarkemmin kirjoitti:

        silloin kun tutun mazdaa käytiin ihmettelemässä, niin silläkin oli verhoilut riisuttu lattian kohdalta, eikä reikää näkynyt missään. eli niin katsoen auto oli ns. viaton. vika olikin sitten muualla, kuten tuossa aikaisemmin kerroin. eli kannattaa esim. järkeillä sitä, että kun auto menee satasta, niin minne lentää kura auton alta pyörien mukana. kaikki ei mene takana tulevan tuulilasiin, vaan korista kannattaa näitä "kurakeräyspaikkoja" katsastella. ainakin tässä tuttavan mazdassa nuo takaiskareiden yläpäähän tulleen aukot keräsivät veden auton sisälle.

        Vika voi olla hyvin myös lämmittimen kennon hajoamisessa. Päästää vedet auton lattiatilaan ja vian huomaa myös siitä, mikäli neste alkaa vajenemaan. Tuli ex Scorpiossa kyseinen ongelma, veden tulopaikkaa ei voinu paikallistaa, mutta onneksi samaan aikaan oli kojetaulun projekti kesken ja syyksi paljastui kennosto josta oli toinen putken kiinnikkeen juuresta murtunut ajan saatossa.


    • Maksaloota

      Mulla tuli maksalootaan vedet kans hanslankarin paikalle ja vika oli pieni korjata: En nyt muista et minkä pesulaitteen (tuulilasi,lamput, ym)niin letku vuosi taitos kohdasta suoraan repsikan jakotilaan..

      • joo tänää vähä valkeni asia. taitaa ol jossai joku kanava tukos ku tänää satoi vet ja lähdin liikkeel nii vettä tuli jostai hanskalokeron takaa tai yläpuolelt. tätyypi viel seurat tilannet.en oo viäl pistäny mattaa paikal.ja sit ku laitan nii kunnon äänieristeet paikal.


    • vesi tulee

      just sieltä hanskalokeron alta takaa... Korjattavana on ilmeisesti hankala....joku vedenpoistoaukko on ehkä tukossa tms...

      Meillä on laitettu roudaria tuonne konepellin alle vedenpoistoaukon kohdalle pelkääjän puolelle...ja sillä vedentulo sisälle loppui.

      Kun tulee inspis niin ehkäpä pitäisi alkaa purkaa etukoteloita...hetkellisesti auttoi vedenpoistoaukkojen puhdistus...mutta ei kauaa. On muuten pirullinen ongelma... ja sitä vettä tulee kunnon sateella paljon, että kantsii kyllä ennen kevätsateita hoitaa pois päiväjärjestyksestä tuo juttu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1808
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      125
      821
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      119
      629
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      53
      575
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      89
      541
    6. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      87
      525
    7. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      521
    8. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      40
      500
    9. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      59
      485
    10. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      267
      470
    12. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      34
      453
    13. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      8
      436
    14. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      31
      415
    15. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      412
    16. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      50
      405
    17. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      9
      399
    18. Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.

      Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as
      Ikävä
      27
      396
    19. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      396
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      6
      385
    Aihe