kevyet reseptit?

minä vain

Olisko kellään antaa vinkkiä, mistä netistä voisi löytää kevyitä ruokareseptejä, mahd. kaloritkin mainittuna? Valio.fi löytyi ainakin jotain..

Ruoan nauttijana aikuisiän diabeetikko, myös paha kolesteroli pitäisi saada alas.

5

6358

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pulkka

      Heippa!

      Etsiskelen tässä itsekin reseptejä koulutyötä varten. Joitain vinkkejä hyvistä lähteistä on tullut matkaan. (Toivottavasti näitä ei nyt poisteta sivuilta, kun tarkoitus ei ole markkinoida vaan antaa neuvoja. Eikä ne sitä paitsi ole maksullisia palveluja.)

      www.finfood.fi --> Keittokirja. Siltä saa laitettua toiveita reseptien sisältämistä raaka-aineista ja mm. keveydestä ja allergioista.

      www.pirkka.fi/ruoka/reseptit. Voi valita energiatason annokselle. Vaihtoehdoista 400 kcal/annos on vielä ok aterian kohdalla, mutta esim. herkut ja jälkkärit kannattaa raksia alimman mukaan, jos kaipaa kevyttä. (Tuhdimmat herkut silloin tällöin ei toki tee hallaa.)

      Näistä löytyy hyvin tietoa myös diabeetikoille sopivista ruoista. Kolesterolin kannalta kannattaa suosia vähärasvaisia tuotteita, joissa on pehmeitä rasvoja (kuten öljyt, margariini, kala).

      Kiireisen kokkaajan kevyt herkut - niminen kirja löytyy kaupoista, mutta en ole itsekään sitä vielä päässyt tutkailemaan. Kirjastossa kannattaa myös vierailla. Kasviskeittokirjat ovat hyviä kevyemmän ruoan koostamiseen. Kasvisten ihanaan makumaailmaan kannattaa tutustua, että tulee vaihtelua ruokailuun! Ja annoksiinhan voi lisätä vähärasvaista (alle 7 %) lihaa, kalaa tai siipikarjaa, jos haluaa. Sama toimii toisin päin: liharuoat kevenevät kasviksilla (keittojuureksia reilusti lihasoppaan, porkkanaa/kesäkurpitsaa/pakastevihanneksia mureketaikinaan, makkarakastikkeeseen purkkimaissia ja tomaattia jne.)

    • Diabeetikko

      VALKOSIPULIPERUNAT

      10-15 perunaa viipaleina
      3-4 dl soijakermaa
      ½ valkosipulin kynnet hienonnettuna
      öljyä, suolaa, mustapippuria
      1 ruukku tuoretta (tai 1 rkl kuivattua) tilliä tai persiljaa hienonnettuna

      Sekoita öljy, valkosipuli, mausteet (ja kuivatut yrtit) perunaviipaleiden kanssa. Lado perunalohkot tai -viipaleet reilusti voideltuun uunivuokaan uunipannulle. Kaada kerma perunoiden päälle. Kypsennä 200 asteessa folion alla n. 40 minuuttia tai kunnes perunat tuntuvat kypsiltä. Ota folio pois ja kypsennä vielä 10 minuuttia. Ripottele päälle tuoreet yrtit.

      -------------------------------------------------------------------------------------------------------

    • Pahat kolet

      Saanko kysyä mikä on "paha kolesteroli"

      Ja miksi sen "pitäisi saada alas"

    • Veijo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      40
      3097
    2. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      81
      2984
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      191
      2504
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      36
      2205
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      27
      1529
    6. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1416
    7. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      23
      1403
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1284
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      13
      1269
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1251
    Aihe