siis palaako akne varmasti lopettamisen jälkeen? en vaan ymmärrä miks määrätä e-pillereitä akneen, jos ne ei sit autakaan lopullisesti? voiko olla niin että kun lopettaa e-pillerit niin oma hormonitoiminta olisi jo muutenkin rauhoittunut (ilman pillereitä) niin ei silloin tulis enää finnejä, tai tulis vaan hormonihäiriö pillereiden lopettamisesta ja menis nopeasti ohi? Oon nyt syöny vasta 2 liuskaa diane novia ja en muista milloin iho oli viimeks näin hyvässä kunnossa.. en aio syödä niitä vuosikausia vaan ehkä pari kk vielä (kun edelleen tulee välillä pikku finnejä) ja sit kun ei tule enää mitään lopetan.. mut ei siinä kai ole väliä kauanko syö, jos akne palaa niin se palaa joka tapauksessa? ei mitään järkeä..:/ Kun näistä pillereistä on ollu niin paljon muutakin hyötyä (kuukautiskipuihin, rasvaiseen hiuspohjaan jne) niin en haluais lopettaa...
diane nova - ongelmien lykkääminen?
tyttö
2485
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Niin, se on näillä e-pillereillä sama vaikutus kuin antibiooteilla ja kortisonillakin : hoidetaan vain oireita, mutta ei poisteta itse syytä.
vaikeampi homma se on sitten sitä syytä poistaa kun sitä ei edes tiedetä...