Tai-Pan

Heippa sinulle =)

Olisin kiitollinen, jos kertoisit, miten tilanteeni järjestyy. Tunteet lasteni isään kuolleet, sääli pitää meitä ns. yhdessä, mies uhkailee vahingoittavansa omistamiani tavaroita (autoa, huonekaluja jne.), jos hänelle ovea näytän. Toteuttaako hän mahdollisesti uhkauksiaan? Tilanne viranomaisten tiedossa, miten asiat järjestyy, joudunko kenties muuttamaan? Vai tapahtuuko jotain mikä saa asiat järjestymään ns.parhain päin?

Suuri kiitos jos voit hiukan helpottaa tukalaa oloani ja pelkoani.
4207
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Sinun uskallettava vapautua suhteesta. Onneksi olet ollut asiasta yhteydessä viranomaisiin. Miehesi on katkera perussuomalainen mies ja siksi myös arvaamaton. Paljon turhaa puhetta, mutta toiminnan mahdollisuus on olemassa. Hae lähestymiskieltoa - vedoten miehesi uhkailuihin. Ehkä se saa hänet järkiinsä. Ajatelkaa myös lastenne parasta - he kärsivät kovasti nykyisestä tilanteestanne. Rohkeutta Sinulle elämän vaikeana aikana!

Äänestä

Sinun pitää rohkeasti tehdä päätös ja muuttaa pois tuollaisen ihmisen luota. Mutta ! Ilmoita viranomaisille, ota yhteyttä eri tahoille, kerro tilanteesta lähimmillesi ja ystäville. Mies, joka uhkaa, pitää aina ottaa tosissaan. Pari päivää sitten eräs yksinhuoltaja ammuttiin työmatkalla, miesystävä ampui hänet. Mies oli tässä tapauksessa uhannut.

Minusta on väärin ennustajalta sanoa ettei pidä pelätä. Aina pitää ottaa todesta uhkailijat, varmuuden vuoksi. Silti ei kannata jäädä suhteeseen vain koska toinen uhkaa.

Toivoa voi vain että asiasi järjestyvät. Hyvin moni on vastaavanlaisessa tilanteessa ja moni joutuu elämään pelossa vuosia.

Toivon sinulle vain hyvää. Olen itse kokenut vastaavaa ja joutunut pelkäämään itseni ja lasteni puolesta. Omaisuutta hän on tuhonnutkin, mutta materiasta ei väliä, kunhan henki säilyy. Nyt tilanne jo rauhallisempi, mutta edelleen en uskalla täysin luottaa...

Jaksamista !

Äänestä
  • Sanomamme sisältöhän oli sama! Tarkoitin juuri sitä otsikolla, ettei pelossa ole syytä elää, vaan siitä on päästä pois keinolla millä hyvänsä - itse ehdotin lähestymiskiellon hakemista jne.

    Äänestä

  • Tai-Pan kirjoitti:

    Sanomamme sisältöhän oli sama! Tarkoitin juuri sitä otsikolla, ettei pelossa ole syytä elää, vaan siitä on päästä pois keinolla millä hyvänsä - itse ehdotin lähestymiskiellon hakemista jne.

    Kiitos teille viisaista neuvoista, ehkä tähän löytyy järki joku päivä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Järjestyykö? kirjoitti:

Heippa sinulle =)

Olisin kiitollinen, jos kertoisit, miten tilanteeni järjestyy. Tunteet lasteni isään kuolleet, sääli pitää meitä ns. yhdessä, mies uhkailee vahingoittavansa omistamiani tavaroita (autoa, huonekaluja jne.), jos hänelle ovea näytän. Toteuttaako hän mahdollisesti uhkauksiaan? Tilanne viranomaisten tiedossa, miten asiat järjestyy, joudunko kenties muuttamaan? Vai tapahtuuko jotain mikä saa asiat järjestymään ns.parhain päin?

Suuri kiitos jos voit hiukan helpottaa tukalaa oloani ja pelkoani.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu