Suurin haaveeni, pikku pojasta lähtien, päästä joskus Tahitille, on toteutumassa.
Matka on nyt valmistelu-vaiheessa.
Jos voit,kokemuksestasi, antaa vinkkejä -olisin iloinen!
Nimim. Ei biletystä eikä patikointia vaan iloista elämää paikallisen kulttuurin ehdoilla.
Tahiti
7
5294
Vastaukset
- menoa!
Hieno matka tiedossa!
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=104&conference=1500000000000016&posting=22000000000579364#22000000000579364
http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=104&conf erence=1500000000000030&posting=22000000000111427 - Vili
Me kun suunniteltiin Tahitin matkaa luotimme täysin matkatoimiston antamiin tietoihin.Valitsimme Moorean saaren,eikä tarvinnut katua.Oli tarkoitus käydä muillakin saarilla,ei ollut tarvetta.Pääkaupunki Papeete on puolen tunnin lauttamatkan päässä,ja bussi liikenne toimii.Meillä oli majoituspakkana 2 viikkoa Fare vai moana http://www.pacific-resorts.com/tahiti/moorea/vai-moana/ Seaside bungalov upealla auringonlaskulla.Tosi auttavainen henkilökunta ja viimeisen päälle hyvä ravintola (Sveitsiläinen kokki).Pieni kylä missä kaikki alan kaupat.Ystävystyimme kiinalaiseen supermarketin pitäjään joka möi meille kaljaa klo.17.00 jälkeen,Tahitilla ei saa myydä alkoholia illalla kaupassa,paitsi paperipussissa ettei kukaan näe.Vuokra auto on suht koht edullinen,kannattaa jos aikoo tutustua saareen,32km.ympäriinsä.Tiki teather on pakko käydä,tulee puolen tunnin videopätkä siitä.Älä tilaa shamppanjaa,maksaa 70€pullo.Tehtiin seuraava reissu Cook Ilandiin Rarotongaan,Mutta minusta Moorea oli parempi vaikka kalliimpi.Ja,jos puhut ranskaa sinua kohdellaan paremmin kun jos puhut englantia.Olutmerkki on Hinano(Tahitin toiseksi suurin firma) ja se on hyvä.Yksi ongelma on aikaero 12 tuntia.Sä heräät aamuneljältä ja odotat että saat aamiaisen klo 6.00.Ajattelin näin,käydään kerran,toista kertaa ei ole varaa,on nimittäin kallis paikka.Amerikkalaiset ja Japanilaiset ovat pilanneet hintatason.
- Jokke
Minusta ainakin Tahiti on kallis paikka,ja kunnollisia uimarantoja aika vähän.Valkeita
hiekkarantoja ei ole ollenkaan.
Tahitille ei kyllä kannata erikseen lähteä,tietty
pallonympäri matkalla kannattaa poiketa,,,juomaan
vaikka Hinano -olutta. - Vili
Jokke kirjoitti:
Minusta ainakin Tahiti on kallis paikka,ja kunnollisia uimarantoja aika vähän.Valkeita
hiekkarantoja ei ole ollenkaan.
Tahitille ei kyllä kannata erikseen lähteä,tietty
pallonympäri matkalla kannattaa poiketa,,,juomaan
vaikka Hinano -olutta.Näköjään muistat.Olen toivonut tietokilpailussa kysymystä,mikä on Tahitin lentokentän nimi?Pistin äskein nimimerkillä H&M jutun Rarotongasta.Cook Island on paratiisi,mutta sydän jäi Tahitin Mooreaan.Se on sikakallis paikka,muuta jos joskus olis varaa,niin sinne uudestaan.On muutes uimarantoja ja valkoista hiekkaa ja melontamatkan päässä saaria missä saat olla yksin.
- Cookin kävijä
Vili kirjoitti:
Näköjään muistat.Olen toivonut tietokilpailussa kysymystä,mikä on Tahitin lentokentän nimi?Pistin äskein nimimerkillä H&M jutun Rarotongasta.Cook Island on paratiisi,mutta sydän jäi Tahitin Mooreaan.Se on sikakallis paikka,muuta jos joskus olis varaa,niin sinne uudestaan.On muutes uimarantoja ja valkoista hiekkaa ja melontamatkan päässä saaria missä saat olla yksin.
Itse kävin vain Faaassa (välilasku lennolla Rarotongasta LA:iin). Mutta saaret näytti tosi hienoilta kuvissa, joten Tahitille haluan joskus tulevaisuudessa. Hintataso tosin hieman kauhistuttaa. Kuin paljon Tahiti sitten muuten eroaa Cookin saarista? Löytyykö muita mielekkäitä aktiviteettejä kuin sukellus? Onko eroja paikallisissa elintarvikkeissa (hedelmät, vihannekset, ym)? Entä muu shoppailu, onko paikalliset tuotteet ja matkamuistot samankaltaisia kuin Cookilla?
- Jokke
Makuasioita,,meillä oli vuokralla auto Tahitilla,
kierrettiin päivässä koko saari.Oltiin 3 tai 4
päivää saarella.
Tapasitteko muuten Mustosen Aria Rarotongalla ??.- Vili
Paikkakuntalaiset kerto suomalaisesta rakennusmestarista joka on asunut saarella pitkään.
Ainoa mikä liitty Suomeen,oli tyhjä Finnairin saippuapaketti mökin rapun alla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann3102443Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys161850Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel661780Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi2211434- 971429
Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1861190Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1441043TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."
Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p201010Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva
joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v601003Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak171996