Tahiti

vkh

Suurin haaveeni, pikku pojasta lähtien, päästä joskus Tahitille, on toteutumassa.
Matka on nyt valmistelu-vaiheessa.
Jos voit,kokemuksestasi, antaa vinkkejä -olisin iloinen!
Nimim. Ei biletystä eikä patikointia vaan iloista elämää paikallisen kulttuurin ehdoilla.

7

5247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vili

      Me kun suunniteltiin Tahitin matkaa luotimme täysin matkatoimiston antamiin tietoihin.Valitsimme Moorean saaren,eikä tarvinnut katua.Oli tarkoitus käydä muillakin saarilla,ei ollut tarvetta.Pääkaupunki Papeete on puolen tunnin lauttamatkan päässä,ja bussi liikenne toimii.Meillä oli majoituspakkana 2 viikkoa Fare vai moana http://www.pacific-resorts.com/tahiti/moorea/vai-moana/ Seaside bungalov upealla auringonlaskulla.Tosi auttavainen henkilökunta ja viimeisen päälle hyvä ravintola (Sveitsiläinen kokki).Pieni kylä missä kaikki alan kaupat.Ystävystyimme kiinalaiseen supermarketin pitäjään joka möi meille kaljaa klo.17.00 jälkeen,Tahitilla ei saa myydä alkoholia illalla kaupassa,paitsi paperipussissa ettei kukaan näe.Vuokra auto on suht koht edullinen,kannattaa jos aikoo tutustua saareen,32km.ympäriinsä.Tiki teather on pakko käydä,tulee puolen tunnin videopätkä siitä.Älä tilaa shamppanjaa,maksaa 70€pullo.Tehtiin seuraava reissu Cook Ilandiin Rarotongaan,Mutta minusta Moorea oli parempi vaikka kalliimpi.Ja,jos puhut ranskaa sinua kohdellaan paremmin kun jos puhut englantia.Olutmerkki on Hinano(Tahitin toiseksi suurin firma) ja se on hyvä.Yksi ongelma on aikaero 12 tuntia.Sä heräät aamuneljältä ja odotat että saat aamiaisen klo 6.00.Ajattelin näin,käydään kerran,toista kertaa ei ole varaa,on nimittäin kallis paikka.Amerikkalaiset ja Japanilaiset ovat pilanneet hintatason.

      • Jokke

        Minusta ainakin Tahiti on kallis paikka,ja kunnollisia uimarantoja aika vähän.Valkeita
        hiekkarantoja ei ole ollenkaan.
        Tahitille ei kyllä kannata erikseen lähteä,tietty
        pallonympäri matkalla kannattaa poiketa,,,juomaan
        vaikka Hinano -olutta.


      • Vili
        Jokke kirjoitti:

        Minusta ainakin Tahiti on kallis paikka,ja kunnollisia uimarantoja aika vähän.Valkeita
        hiekkarantoja ei ole ollenkaan.
        Tahitille ei kyllä kannata erikseen lähteä,tietty
        pallonympäri matkalla kannattaa poiketa,,,juomaan
        vaikka Hinano -olutta.

        Näköjään muistat.Olen toivonut tietokilpailussa kysymystä,mikä on Tahitin lentokentän nimi?Pistin äskein nimimerkillä H&M jutun Rarotongasta.Cook Island on paratiisi,mutta sydän jäi Tahitin Mooreaan.Se on sikakallis paikka,muuta jos joskus olis varaa,niin sinne uudestaan.On muutes uimarantoja ja valkoista hiekkaa ja melontamatkan päässä saaria missä saat olla yksin.


      • Cookin kävijä
        Vili kirjoitti:

        Näköjään muistat.Olen toivonut tietokilpailussa kysymystä,mikä on Tahitin lentokentän nimi?Pistin äskein nimimerkillä H&M jutun Rarotongasta.Cook Island on paratiisi,mutta sydän jäi Tahitin Mooreaan.Se on sikakallis paikka,muuta jos joskus olis varaa,niin sinne uudestaan.On muutes uimarantoja ja valkoista hiekkaa ja melontamatkan päässä saaria missä saat olla yksin.

        Itse kävin vain Faaassa (välilasku lennolla Rarotongasta LA:iin). Mutta saaret näytti tosi hienoilta kuvissa, joten Tahitille haluan joskus tulevaisuudessa. Hintataso tosin hieman kauhistuttaa. Kuin paljon Tahiti sitten muuten eroaa Cookin saarista? Löytyykö muita mielekkäitä aktiviteettejä kuin sukellus? Onko eroja paikallisissa elintarvikkeissa (hedelmät, vihannekset, ym)? Entä muu shoppailu, onko paikalliset tuotteet ja matkamuistot samankaltaisia kuin Cookilla?


    • Jokke

      Makuasioita,,meillä oli vuokralla auto Tahitilla,
      kierrettiin päivässä koko saari.Oltiin 3 tai 4
      päivää saarella.
      Tapasitteko muuten Mustosen Aria Rarotongalla ??.

      • Vili

        Paikkakuntalaiset kerto suomalaisesta rakennusmestarista joka on asunut saarella pitkään.
        Ainoa mikä liitty Suomeen,oli tyhjä Finnairin saippuapaketti mökin rapun alla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      236
      4600
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      76
      3035
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2463
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1767
    5. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      25
      1613
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1439
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1285
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      965
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      938
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe