Moi!
Kenelläkään käyttökokemuksia kyseisestä automallista ja kyseisellä koneella? Kaks ehdokasta olis mulla: Toinen vm -95 ja toinen -96, kummassakin hk ja ajettu alle 100tkm.
Onko moottori ihan toivottoman laiska? Entä minkälainen on kulutus? Otetaan vertailukohteeksi vaikka Punto 55. Yritin googlella ettiä teknisiä tietoja kyseisestä autosta, mutta huonolla menestyksellä. Kiitos etukäteen asiallisista kommenteista.
P.s. Mulla oli aikoinaan vm -91 lyhytperäinen corsa ja se oli ihan pirteä ja hyvä auto.
Opel Corsa 1,2 95-96?
6
1436
Vastaukset
- ...
Mulla kakkosautona -95 1.2i Corsa.
Mikään raketti se ei tuolla koneella kyllä ole, mutta kaupunkiajoa pyörittelee silti ihan mielikseen.
Kulutus matka-ajossa 4.5-5L/100km, ja kaupungissa n.7L/100km
Omallani ajettu 160tkm, josta itse olen ajanut 20tkm. Ainoat korjaukset tuona aikana ovat olleet uudet etujarrupalat, termostaatti, ja äänenvaimennin.- Autonostajaehdokas
Pärjääkö sillä ihan hyvin satasen rajoituksilla? Mulla pääasiassa kaupunkiajoa, mutta sillointällöin tulee ajettua muutaman sadan kilometrin päähän. 2 kyydissä tehot piisaa? Mitä jos tulee lisämatkustajia?
Kirjoitelkaa toki muutkin kommenttejanne! - 16SV
Autonostajaehdokas kirjoitti:
Pärjääkö sillä ihan hyvin satasen rajoituksilla? Mulla pääasiassa kaupunkiajoa, mutta sillointällöin tulee ajettua muutaman sadan kilometrin päähän. 2 kyydissä tehot piisaa? Mitä jos tulee lisämatkustajia?
Kirjoitelkaa toki muutkin kommenttejanne!Onhan siinä tehoa viitisenkymmentä kilowattia, joka on ihan tarpeeksi tuon kokoiseen autoon. Pitää yllä helposti satasen vauhtia, koska huippuakin löytyy 165. Sitäpaitsi, jos muutman kerran vuodessa sillä ajaa pitemmän matkan mitä väliä on jos siihen menee muutama minuutti enemmän? Kaikkilla Suomessa myytävillä autoilla pärjää hyvin liikenteessä. Nykyajan autojournalismi saa aikaan kummallisia ilmiöitä.
- Tarkennus!
16SV kirjoitti:
Onhan siinä tehoa viitisenkymmentä kilowattia, joka on ihan tarpeeksi tuon kokoiseen autoon. Pitää yllä helposti satasen vauhtia, koska huippuakin löytyy 165. Sitäpaitsi, jos muutman kerran vuodessa sillä ajaa pitemmän matkan mitä väliä on jos siihen menee muutama minuutti enemmän? Kaikkilla Suomessa myytävillä autoilla pärjää hyvin liikenteessä. Nykyajan autojournalismi saa aikaan kummallisia ilmiöitä.
1,2 koneessa on 33kw eli 45hv! Ainakin vuosimalleissa 95-96...
- 16SV
Tarkennus! kirjoitti:
1,2 koneessa on 33kw eli 45hv! Ainakin vuosimalleissa 95-96...
Taisi tulla mulle moka, mielikuvissa olikin se 16v uudempi. Tuon ikäisissä sitä ei vielä ollut juu.
- sillä pärjäilee
Kyllä sillä 1.2 koneella pärjäilee kun asennoituu oikein, varsinkin kaupunki ajoon riittänee hyvin, se taitaa olla 45 heppainen, itse ajelin aikoinaan samanikäisellä 1.4 ei siinäkään ollut kuin 60 heppaa mutta hyvin riitti tehot pikkuautoon, joten eiköhän tuolla 1.2 koneellakin ajele.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006374
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303813törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283190Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3701726- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46969Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11956Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42869