Mistä voisi kysellä varaosia mercury vm.69. 125hp. 6-sylinterinen.
ps.maahantuojalta ei onnistu.
ps.maahantuojalta ei onnistu.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
...ainakin käytettyjä, voisi löytyä Päijät-Hämeen venemoottoripurkaamosta. Yhteystiedot löytyvät osoitteesta http://www.saunalahti.fi/~bluesalo/
Itse olen kunnostanut useita 60-luvun koneita ja aina olen saanut Vatorilta tarvittavat osat.Mercuryn tehdashan on siitä tunnettu,että varsin vanhoihinkin on saanut tärkeimpiä tarvittavia osia ainakin tilaamalla.On ollut vain muutamia puutteita,kuten joitain kumityynyjä ja joitakin letkuja yms.,mutta ne on voinut korvata vastaavilla osilla.Kiinnostaisi tietää mitä osia maahantuoja ei pysty toimittamaan.
Kyse on alapään kopasta.Joka on haljennut.
Edellinen omistaja oli irroittanut potkurin ja pesän, kuitenkaan laittamatta niitä takaisin.
Talven oltuaan ulkona vesi/jää teki tehtävänsä.
Kyselin osaa Telvalta, jotka vastasivat, että osia ei ole enää saatavilla. Ja eräästä Romuttamosta vastaten samanlailla. Toki hän oli kiinnostunut ostamaan kyseisen koneen!?
Ilmeisesti olen kysellyt vääristä paikoista.
Nyt kaivattaisiin tietoa oikeista osoitteista, mistä kannattaa lähteä kyselemään.
Eikös Vator tuo maahan Mercurya.Luulisi heillä olevan parhaan tiedon.
Puuttuva osa ei ilmeisesti ole ns. kulutusosa, joten on mahdollista ettei sitä ole saatavissa. Varsinkin kun se maksaa enemmän kuin koneen arvo on, tosin historiallista puolta ei noissa hinnoitteluissa huomioida.