Onnittelut vain Tarja Haloselle ja Sauli Niinistölle. Nyt äänestäjät halusivat tällaisen asetelman.
Itse kuitenkin olen tyytyväinen oman alueeni keskustalaisten vaalityöhön. Pääsimme samoille suuruusluokille kuin muissakin vaaleissa viime vuosina. Eipä silti, toki muuaallakin maassa on hyviä tuloksia. Matti on myös muihin vaaleihin verraten saanut korkeamman kannatusluvun useissa pääkaupunkiseudun kunnassa, kuin mitä eduskunta- ja kunnallisvaaleissa on tullut. Huonoimmin näytti menneen totuttuun verrattuna Keski-Suomen, Lapin ja Vaasan vaalipiireissä.
Omalta osaltani aion jatkaa vaalityötä.
Jos Niinistö tarkentaa ulkopoliittista linjaansa oikeaan suuntaan, niin pystyn julkisesti tukemaan hänen valintaansa toisella kierroksella. Myös pieni takuu pitäisi saada siitä, että hän myös Halosta vastaan jatkaa hyökkäystään maatalouden ja aluepolitiikan puolesta, eikä vain pyrkinyt niillä puheilla Vanhasen pudottamiseen.
Myönnän tappion, mutta jatkan vaalityötä
3
238
Vastaukset 3
- Osmium
Paljonkohan YLE:n Ajankohtaisen Kakkosen, nykyään kai A-piste, joka on ollut perinteisesti "Kepun sontaluukku", vaikutus on Vanhasen kannatukseen?
Moni saattoi laskea ohjelmat "Kepun Syyksi"? Se röyhkeys, toimittajan huono käytös, jankkaaminen yms. sopi huonosti Vanhasen hillittyyn ja asialliseen tyyliin. Jos näin on käynnyt enemmänkin, niin se on oikein. Niin kotiinpäin on YLE:n kepulaistoimittajat vetänneet. Taitaa olla "ökyisännällä" ketunhäntä kainalossa. Kannatuslupaukset eivät aidolta kuulosta.
Sauli Niinistö oli ylivoimainen verrattuna Maalaisliiton ja MTK:n ehdokkaakseen Matti Vanhaseen. Eihän todellakaan enää kukaan järkevä äänestä auringonlaskun puolueen ehdokasta.
Työväen presidentti rulez!- Residentti
Näyttää tolla kaunaisten suunnalla hitsaajien joukko kasvanee ja osakkeillaelävien vähenneen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 143965
Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.
Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?103887Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha108855- 62772
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät57627Hyvää yötä
Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!27622Missähän pöytäkirja viipyy, taas?
Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett44525- 155521
- 42499
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.48493