Kananmunalle allergisia?

Tietääkö kukaan?

Onko kenelläkään koiraa, joka on allerginen kananmunalle? Miten yleinen allergian aiheuttaja kananmuna on? Sitä kun näyttää olevan useissa allergikoille tarkoitetuissakin kuivamuonissa. Ja sitten tärkein:MINKÄLAISIA OIREITA KOIRALLA ON,mikäli sillä on ko. allergia?

5

5754

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sudenkorento75

      mille tahansa allerginen, mutta en ole kyllä itse kuullut tuota kananmuna allergiasta. Toki samalla sitä voisi ajatella, että koira olisi myös kanalle allerginen.
      Niinkuin kaikissa muissakin ruoka-aine allergioissa koira yleensä rapsuttaa ja nuolee ihoansa,tassujansa ja yleensä iho joko punoittaa tai on ihottumaa. Iho voi tulehtua jatkuvasta nuolemisesta jolloin yleensä tarvitsee antibioottikuurin.
      Valkoisilla koirilla monesti voi myös suupielien sekä tassujen karvat "punoittamaan" syljen erityksestä.
      Yleisimpiä allergian aiheuttajia ovat: Vehnä ja nauta. Mutta kuten sanoin kaikelle voi allergisoitua. Meillä allergia aiheuttaa vielä riisi, tattari, kana, kalkkuna noiden edellisten lisäksi.

    • fjuneral

      muistathan, että koiralle saa antaa vaan kananmunan keltuaista!

    • Molossi

      Kananmuna on hyvin yleinen allergisoiva.Se luetaan yleisempiin allergisoiviin aineisiin.Yleisempiä sen lisäksi on mm.sika,nauta,kala ja viljoista eniten vehnä.
      Jos koira om munalle allerginen,niin se ei ole sama kuin kanalle tai muuille sen munijoille allerginen.
      Oireita voi olla monennäköisiä,koska eri yksilöt voivat oireilla er lailla yleensäkin allergioissa. Mm.vatsavaivat,furunkuloosi,korvavaivat ym.ihovaivat.

      Koira voi olla todellakin ihan mille vaan allerginen,kuten me ihmisetkin,mutta yleisesti ottaen ( mutta ei ilmeisesti aina) sen on tarvinnut saada ko.ainetta jossain vaiheessa ( siis olla tekemisissä).

      Ja sitten kananmunasta...
      Munaa voi antaa ihan kokonaan.Siis niin keltuaisen,valkuaisen,kuin myös kuoren halutessaan. Niissä ei ole mitään " vaarallista". Ei ne elukat luonnossakaan erottele mitään osia munasta :O).
      Jotkut ei anna kuoria,kun pelkäävät,että ne on teräviä. Halutessaan voi ne hienontaa esim.huhmareella jauheeksi ;).
      Muna on siis vahva proteiinin lähde ja kuorista saa kalkkia ;)

      Ja jos suoraan sanon,niin nuot ns.allertikoille tarkoitetut kuivamuonat on vähän kuin rahastusta.
      Ensinnäkin on aina varmistettava mille koira on allerginen. Koira voi aivan hyvin olla noille " allergiaruuillekin " allerginen.Sitten niitä syötetään pahimmassa tapauksessa eri merkkejä vaan turhaa ja koira ja vielä kukkarokin kärsii turhaan...
      Kun tiedetään mille on allerginen,niin sitten valitaan tai koostetaan ruoka sen mukaan.Oli se sitten teollinen,kotiruoka tai barf,sen mukaan mitä kukakin haluaa käyttää...

    • Adastra

      Koirani on allerginen kananmunalle ja tämän lisäksi ainakin yhdeksälle eri ruoka-aineelle ja kahdellekymmenelle ulkoallergeenille. Koirani ei voi syödä yhtäkään valmiskuivamuonaa ja siten se on elellyt jo yli 7 vuotta pelkällä kanalla ja riisillä ja hyvin on voinut! Eläinlääkärinkin mukaan koira saa moisesta ravinnosta kaiken tarvitsemansa. Kotiruoka on oikein hyvä vaihtoehto, niin ei ole turhia lisäaineita, jotka voisivat allergisoida.

      En tiedä, mitä oireita juuri kananmuna-allergia aiheuttaa, mutta oma koirani ainakin kutisi aivan valtavasti ennen siirtymistä allergeenittomaan ruokaansa. Koirani ei voinut olla hetkeäkään aloillaan, vaan puri mm. lonkkansa melkein verille kutinan ollessa pahimmillaan.

      Nyt ei oireita ole ollut tosiaan 7 vuoteen ja 8-vuotias haukkuni on ikionnellinen ja kaiken lisäksi hoikka, sillä kana ja riisi ovat perin terveellistä popsittavaa. Perinnöllinen sydänvikakin ilmeni vasta näin vanhemmalla iällä, kun ei ole ollut masua rasittamassa pumppua :)

      • Anonyymi

        Kai teidän koira saa ravintolisät. Yksistään riisistä ja kanasta ei voine saada kaikkia välttämättömiä vitamiineja ja hivenaineita, kalsiumista puhumattakaan. Saahan ravintolisät.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      94
      3572
    2. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      56
      2536
    3. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      16
      2454
    4. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      71
      2311
    5. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      18
      2199
    6. Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen

      Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.
      Ikävä
      102
      1252
    7. Kaste pelastaa ihmisen

      Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm
      Kaste
      573
      1118
    8. Ensin oli armo - sen jälkeen tuli usko

      Me emme ansaitse armoa omalla uskollamme. Armo on ansaitsematonta rakkautta mikä synnyttää meidät uudesti Jumalasta. K
      Luterilaisuus
      400
      1025
    9. Uskon todistus

      Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik
      Kaste
      261
      1016
    10. Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla

      Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday
      Maailman menoa
      142
      989
    Aihe