Mitä olette maksaneet neliöltä pelkästä laatoituksesta?ja paljonko siitä vesieristyksestä?Hinta näyttää vaihtelevan aika paljon:
laatoituksen hinta
7
11265
Vastaukset
- Allihuuppa
sanosin että vesieristystöineen n. 40 euroo alvit päälle.
- Late
40-60e alv. Jos tehdään mosaiikkeja tai leikataan timantilla, hinta voi nousta 10-20e alv.
- JKL
Laitettiin ammattimiehet laatoittamaan kylpyhuone. Kylpyhuoneen leveys x pituus x korkeus (160 x 215 x 260 ). Kerron tässä vain työn hinnasta, materiaalit maksoimme itse ja ne menivät toiseen laskuun.
Olimme itse laittaneet vesieristeen seiniin, laatoittaja halusi kuitenkin laittaa seinään vielä yhden kerroksen ja telasi eristyksen lattiaan.
Itse laatoittamiseen kului 5-6 työpäivää, joka jakautui kuitenkin seitsemälle päivälle, koska tietyn väriset laatat loppuivat kesken. Seinät laatoitettiin 33x25 laatoilla ja seinää kiertää kiviboordi (eli noin 10 cm leveä kivinauha, jossa on ison peukalon pään kokoisia kiviä). Lattia tuli harmaista ja keltaisista laatoista (10x10), ainoa erikoinen työ syntyi lattiakaivon laatoittamisesta. Laatoittaja laittoi kaivon neljän L-kirjaimen muotoisen laatan keskelle. Tämä näyttää upealta.
Laatoitustyö maksoi 1000 euroa ja se laskettiin urakaksi, ei tuntihinnalla. Lattoittaminen tehtiin Jyväskylässä marraskuun aikana.- Late
Ainoa poikkeus tuossa on se, että urakkahinta alkaa olla varsinkin pääkaupunkiseudulla toiveunta.
Poikkeuksena kylläkin jos kyseessä on pitkäjänteisesti ajatteleva urakoitsija, joka tekee laadukkailla pika-aineilla (7 päivää onkin yhtäkkiä 2-3 päivää jne). Nykypäivänä kylpyhuonetta remontoidessa sen saisi kylpykuntoon kolmessa päivässä, jos asiat tehdään suunnitelmallisesti ja hyvin. - jfuri
Mikä oli Jyväskylässä toimivan firman nimi? Edes vihjaa, jos et uskalla mainostaa...
- JKL
jfuri kirjoitti:
Mikä oli Jyväskylässä toimivan firman nimi? Edes vihjaa, jos et uskalla mainostaa...
En tiedä mainostamisesta, mutta itse olisimme kyllä halunneet tietää joitain kohtuullisia remontoijia ennen remonttia. Kysyimme isännöitsijältä ja sitä kautta taisimme löytää tämänkin.
No, ne tiedot:
Keittiö- ja huoneistoremontit
Asko Matilainen
GSM 0400 648 206
[email protected]
Juttelimme matilaisen kanssa puhelimessa, joten sähköpostikeskustelusta en osaa sanoa mitään. :) Laskusta katsoin yhteystiedot.
- Laatta
Tuli tämmöinen tarjous
Laatoitus 27,50 €/m2
Vesieristys 18,00 €/m2
Laastit 6,50 €/m2
Vesieristysaineet 14,20 €/m2
Lisätyöt 19,50 €/h = mahdolliset tasoitustyöt
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.315426- 363721
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1833273- 112535
- 292132
- 122057
- 1631876
- 141358
- 1051352
- 1371154