M oon ihan hädässä et mitä ihmettä sanon hääparilla häissä ku eiks bestmanilla oo periaattees tarkotus heiittää jotain lppää siel`?
Oon ajatellu jotain puhetta mut ei tuu mitään tarinaa mieleen ja on maailman huonoin pitää mitään puheita..
Ja laulaakaan en osaa! Auttakaa pliis!
Hätä bestmanina
4
3687
Vastaukset
- edelliskesän morsian
Kannattaa tehdä näin:
Valmistaudu puheeseen huolellisesti.
Luonnostele puheesi paperille tuki- ja apusanoja käyttäen, mutta älä lue suoraan paperilta. Muista katsekontakti hääpariin ja välillä vieraisiin. paljon hymyä ja pilkettä silmäkulmaan!
Ole oma, rento itsesi kun puhut. Puheen vaiheet:
1. Kerro miten tutustuit sulhaseen, mitä yhteistä historiaa teillä on? (pari hauskaa juttua esim. lapsuus/kouluajoilta elävöittää kivasti tarinaa)
2. Miten sait tietää sulhasen ja morsiamen seurustelusta? Kerro miten ja missä tapasit heidät ensi kertaa yhdessä? Mitä ajatuksia heidän seurustelunsa sinussa herätti?
3. Kerro lyhyesti ja napakasti hääparin valmistautumisesta hääpäiväänsä ja kiitä sulhasta bestmanin vakanssista. Kerro, että sinulle on ollut suuri kunnia toimia hänen luottohenkilönään ja mahdollisesti auttaa hääparia järjestelyissä.
4. Anna sulhaselle tässä vaiheessa pari ohjetta, miten hänen tulee kohdella morsiantaan (esim. pitää kuin kukkaa kämmenellä) tai muutama hyvä yleisohje onnelliseen avioliittoon/värssy tms.
Ja lopuksi: Onnittele hääparia lämpimästi ja jos haluat, voit vielä kohottaa vieraiden kanssa maljan heidän avioliitolleen.
Vielä pari muistutusta: Hyvä puheen pituus on n. 5-15 minuuttia, pidemmissä puheissa ihmiset helposti jo tahtovat hieman kyllästyä.
Sinä olet morsiusparille tärkeä henkilö, koska he haluavat kuulla juuri Sinun puheesi.
Puhu suoraan sydämestäsi, pienet takeltelut ja jännitys eivät haittaa mitään, tärkeintä on tunne, jonka puhuessasi herätät. Voit tarvittaessa ottaa pari pientä "rohkaisua" ennen puheenpitoa tilanteen rentouttamiseksi.
Tsemppiä kovasti, kaikki menee varmasti hyvin! :)- edelliskesän morsian
Jos mahdollista, kannattaa katsella esim. sukulaistesi/tuttaviesi häävideoita, joihin puheet on onnistuttu tallentamaan. Voit saada niistäkin hyviä vihjeitä puheesi pitoon.
Ja kun olet saanut puheesi laadittua, harjoittele se muutamaan otteeseen esim. peilin tai muutaman ihmisen edessä.
Ja muistathan puhua selkeällä, kuuluvalla äänellä, se on ilo kuulijalle! - kukkuuuuuuuu
edelliskesän morsian kirjoitti:
Jos mahdollista, kannattaa katsella esim. sukulaistesi/tuttaviesi häävideoita, joihin puheet on onnistuttu tallentamaan. Voit saada niistäkin hyviä vihjeitä puheesi pitoon.
Ja kun olet saanut puheesi laadittua, harjoittele se muutamaan otteeseen esim. peilin tai muutaman ihmisen edessä.
Ja muistathan puhua selkeällä, kuuluvalla äänellä, se on ilo kuulijalle!Wau!
Nyt on ainakin loistavat ohjeet!
Mahtavaa et jaksoit rustata koko homman tähän!
Suuri Kiitos siitä!
Eiköhän me näillä pärjätä!:) - talvivaimo
Meillä puheita pitivät morsiamen isä, morsiamen äiti, sulhasen isä, kaaso, bestman, kaksi muuta ystävää, lisäksi sulhasen äiti lausui runon ikään kuin puheena ja puheiden lopuksi sulhanen piti kiitospuheen. Taukoineen näihin olisi mennyt yli kaksi tuntia jos kaikkien puheet olisivat olleet 15 min, hauskojakin puheita pari tuntia kuunnellessa hääväki alkaa kyllästyä. Viiden minuutin puheessakin ehtii sanoa paljon (joskus jopa liikaa).
Parhaat puheet olivat hauskoja mutta myös koskettavia, niissä muisteltiin jotain mennyttä hauskaa hetkeä ja annettiin pari humoristista ohjetta tulevan varalle, mutta myös kiitettiin koskettavasti ystävyydestä ja kunniasta olla vieraana ja uskottuna hääjärjestelyissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 322223
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle472046- 391852
Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas3191843- 1091436
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161365Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan71298Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?101147- 411045
Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii661036